27/11/2019
Dilaveri 19 15 21 17 - 72 -
Wolves 21 17 15 16 - 69 -

Ματσάρα και μεγάλη νίκη για Dilaveri!

Σε ένα από τα ομορφότερα ματς της αγωνιστικής, στα πλαίσια του τρίτου ομίλου της Development, μεγάλη νίκη πήραν οι Dilaveri απέναντι στους μαχητικούς Wolves, με 72-69, σε ένα ματς που κυριάρχησε το πάθος, η ένταση και η τεράστια θέληση για νίκη και από τις δύο ομάδες.

Με ένα μικρό προβάδισμα δύο πόντων έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο για τους φιλοξενούμενους Wolves, με τον Χαρακίδα (11) να παίρνει το όπλο του και να εκτελεί από παντού, ενώ από πλευράς Dilaveri, μοιράστηκε το σκορ με τον ποιοτικότατο Γόντικα (5) να ξεχωρίζει και τον Δουλουγέρη (5) να ακολουθεί. (19-21)

Ο Δουλουγέρης (7) σκόραρε άλλες δύο φορές από το τρίποντο, ο Καζέρος (6) δυναμικά μπήκε στην εξίσωση του ματς, με τους Wolves να απαντούν με τον Μεϊκόπουλο (4) να αφήνει για λίγο την αργανωση και να εκτελεί, δίνοντας βοήθεια στον Δασκαλούδη (10) ο οποίος ήταν ό,τι καλύτερο είχαν να επιδείξουν οι φιλοξενούμενοι στη δεύτερη περίοδο, μπαίνοντας παράλληλα στα αποδυτήρια με το συν τέσσερα στο σακούλι. (34-38)

Αποφασισμένοι οι Dilaveri, ξεχείλιζαν από πάθος και ενέργεια, με τον Γόντικα (5) να είναι σημείο αναφοράς στο ποστ, τον Καλλιμάνη (4) να γίνεται ταίρι του στο 4, με το ματς να παίρνει άγρια ομορφιά όσο πλησίαζαμε προς την τελευταία περίοδο και παρά τις προσπάθειες του Δασκαλούδη (8) των Wolves, ο οποίος δεν άφηνε καλάθι αναπάντητο, το σκορ να τουμπάρει υπέρ των Dilaveri 55-53.

Τελευταία περίοδος, με την αγωνία στο ύψιστο σημείο και κάθε κατοχή κρίσιμη, γιατί φαινόταν πως το ματς θα πάει στον πόντο. Εκεί μίλησε η ψυχή του Καλλιμάνη, ο οποίος με έξι πόντους συνολικά και ένα τρίποντο μαχαίρια ψαλίδισε τις ελπίδες των Wolves για τη νίκη, με τον Πουπάκη (3) στήριγμα στο κρίσιμο σημείο με τρεις εύστοχες βολές, μην αφήνοντας τις προσπάθειες του Φιλοκώστα (7) στο τελευταίο μέρος να γυρίσουν το ματς, με το τελικό σκορ 72-69 και τη νίκη ουσίας και εντυπώσεων, να πηγαίνει στα χέρια των παικτών του Dilaveri.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανδρέας Καλλιμάνης, με 14 πόντους,11 ριμπάουντ, μια ασίστ 2 κλεψίματα και 1 λάθος.

Από μεριάς των Wolves ξεχώρισε ο Γρηγόρης Χαρακίδας με 19 ποντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ κάνοντας παράλληλα 3 λαθάκια, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Ανδρέας Δασκαλούδης.

Συνολικά οι Dilaveri είχαν 25/70 δίποντα, 5/15 τρίποντα, 17/31 βολές, κατέβασαν 52 “σκουπίδια”, έδωσαν 6 ασίστ, έκαναν 8 κλεψίματα, 4 μπλοκ και 15 λάθη.

Οι Wolves είχαν 25/61 δίποντα, 6/18 τρίποντα, 13/28 βολές, κατέβασαν 28 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, κάνοντας παράλληλα 7 κλεψίματα και 13 λάθη.

Dilaveri ( Καζέρος ): Γεωργιόπουλος, Γραμματικάκης, Πουπάκης 7 (8 ριμπ), Παπαγιαννακόπουλος, Γόντικας 14 (12 ριμπ), Μαστοράκης 2 (8 ριμπ), Στιβακτάκης 6, Παρούσης 2, Καλλιμάνης 14 (11 ριμπ), Μούτσος 6, Δουλουγέρης 15 (3), Καζέρος 6.

Wolves ( Τύρος ): Φιλοκώστας 11, Δασκαλούδης 18 (5 ριμπ), Μεικόπουλος 11 (5 ριμπ), Πετρόπουλος, Μαρσέλος 3, Σπάθης 4, Χαρακίδας 19 (5 ασ), Θειακούλης 2, Τύρος 1 (4 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Η τετράδα ψηλών των Dilaveri με Γόντικα, Καλλιμάνη, Μαστοράκη και Στιβακτάκη να αλληλοσυμπληρώνονται και να είναι ουσιαστικά η δύναμή πυρός των Dilaveri.