12/06/2020
Gran Camaria 10 12 16 11 - 49 -
Λύκοι 12 9 9 11 - 41 -

Ματσάρα και στο τέλος Gran Camaria!

Σε ένα τρομερά ενδιαφέρον παιχνίδι με πάθος και ένταση η Gran Camaria λύγισε στο τέλος τους μαχητικούς Λύκους και πήρε μια σημαντική νίκη με 49-41.

Από το πρώτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι χωρίς καμία ομάδα να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Οι Λύκοι, ήταν λίγο καλύτεροι στο ξεκίνημα και προηγήθηκαν με 12-10, με τον Γιώργο Καχριμάνη να σημειώνει 5 πόντους. Από την άλλη, για την Gran Camaria, 6 πόντους σημείωσε ο Κώστας Κουντούρης, ενώ 4 πόντους έβαλε ο Γιάννης Μαργέτης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το σκηνικό του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Μαργέτης και Τσακανίκας ανέβασαν ρυθμό κι έτσι οι «Ισπανοί» προηγήθηκαν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 22-21, τρέχοντας ένα επιμέρους 12-9 σερί. Για την ομάδα του Πλιάτσικα, 4 πόντους έβαλε ο Κούβελας, ενώ 3 πρόσθεσε ο Ρωμανός Κολυτός.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Gran Camaria συνέχισε να είναι απολαυστική, χτυπώντας με ελεύθερα σουτ στην νωθρή άμυνα ζώνης των Λύκων. Μπροστάρης, ήταν ο Κώστας Κουντούρης με 6 πόντους, σημειώνοντας 2 τρίποντα. Για τους Λύκους, που έδειχναν να μην είχαν βρει τον καλό τους εαυτό, πάλευε μόνος στην επίθεση ο Σάββας με 3 πόντους.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Λύκοι προσπάθησαν να κάνουν την αντεπίθεσή τους. Σάββας και Κούβελας έκαναν ότι περνούσε από το χέρι τους, ωστόσο οι δύο τους δεν ήταν αρκετοί για την ολική ανατροπή. Η Gran Camaria, με τον Μαργέτη είχε τις απαντήσεις, και πήρε τελικά την νίκη με 49-41 φτάνοντας τις 6 στο πρωτάθλημα.

MVP της συνάντησης ήταν ο Γιάννης Μαργέτης με 13 πόντους, 18 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 λάθη και 1 τάπα, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Κούβελας με 11 πόντους, 11 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα και 5 λάθη.

Συνολικά οι νικητές είχαν 19/67 εντός πεδιάς, 2/15 τρίποντα και 9/17 βολές. Πήραν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα, έκαναν 13 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη, οι Λύκοι είχαν 15/63 εντός πεδιάς, 2/20 τρίποντα και 9/18 βολές. Μάζεψαν 41 «σκουπίδια», μοίρασαν μόλις 2 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές την μπάλα, έκαναν 13 λάθη και 2 τάπες.

Gran Camaria (Βακαλόπουλος): Μαργέτης 13, Σακελλαρίου 8, Βακαλόπουλος 2, Κουντούρης 15, Τσακανίκας 4, Σταθάκος 7.

Λύκοι (Πλιάτσικας): Αρβανίτης 3, Κολυτός 3, Καχριμάνης 7, Κωσταγιάννης 2, Κατσίκης 4, Κούβελας 11, Σάββας 11.

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση των Κούβελα – Σάββα, οι οποίοι οδήγησαν την παρέα τους στη νίκη!