05/12/2019
Aballiers 15 18 12 18 - 63 -
Los Abeles Fakers 14 7 19 20 - 60 -

Ματσάρα με νικητές τους Aballiers!

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που διεξήχθη το βράδυ της Τετάρτης 4 Δεκεμβρίου, στο κλειστό γυμναστήριο του Κολωνού, ανάμεσα στους Aballiers και τους Los Abeles Fakers, είχαμε νικητές τους πρώτους, με 63-60, φτάνοντας στο 4-1 το ρεκόρ τους, με τους Fakers να πέφτουν στο 2-3, με όλα αυτά να συμβαίνουν στα πλαίσια της πέμπτης αγωνιστικής του πέμπτου ομίλου της Development 2.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν άκρως ισορροπημένο, με τον Γραμματικό (8) από Aballiers να ξεχωρίζει, σκοράροντας από την περιφέρεια, τον Τσαμπάλη (5) να ακολουθεί, με τους Μαυρακάκη (8) και Βογιατζή (4) να αποτελούν το αντίπαλο δέος και να κρατούν την ομάδα των Fakers σε απόσταση αναπνοής. (15-14)

Άνοιξε η ψαλίδα της διαφοράς στη δεύτερη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους Fakers να κολλάνε επιθετικά,με τον Βογιατζή (5) να κάνει ό,τι μπορεί, αλλά αμυντικά υπήρχε πρόβλημα, καθώς η πολυφωνία των Aballiers με τον Τζιλιάνο (8) να είναι ανίκητος στο ποστ, έδωσε αέρα 12 πόντων στο κλείσιμο του ημιχρόνου για τους γηπεδούχους. (33-21)

Ψυχομένοι βγήκαν οι Los Abeles μετά την ανάπαυλα, έφεραν στα μέτρα τους το παιχνίδι, με τον Αντωνάκη (9) να πυροβολεί τρεις φορές, τον βιονικό Βογιατζή (6) να είναι παντού, είτε σκοράροντας είτε βοηθώντας στον τομέα των ριμπάουντ, με τον Κρητικό (4) να προσπαθεί αλλά να μην μπορεί να σταματήσει την ορμή των φιλοξενούμενων, με την τρίτη περίοδο να κλείνει με το σκορ στο 45-40 και την τελευταία να αναμένεται καυτή!

Ύστατη προσπάθεια για τους φιλοξενούμενους Fakers, με τον Βογιατζή (6) ξανά, τους Μαυρακάκη (7) και Αντωνάκη (5) να δίνουν σκορ, αλλά να τους λείπει το κάτι παραπάνω για να κάνουν την ολική ανατροπή, καθώς η ψυχραιμία των Aballiers και η εκτελεστική δεινότητα του Τζιλιάνου 4) και του Γραμματικού (8), που με ένα τρίποντο λίγο πριν το τέλος έκοψε τα πόδια των Fakers και τους οδήγησε σε μια μεγάλη νίκη, απέναντι σε έναν δυνατό και αξιόλογο αντίπαλο, με 63-60.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μιχάλης Τζιλιάνος με 11 πόντους, 14 ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα μπλοκ, ένα λαθος καθώς και αμέτρητες μάχες στο ζωγραφιστό.

Από πλευράς Los Abeles Fakers ξεχώρισε ο Παναγιώτης Βογιατζής με 23 πόντους, 16 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη, καταθέτοντας τόνους ενέργειας στο παρκέ.

Συνολικά οι Aballiers είχαν 20/46 δίποντα, 4/24 τρίποντα, 11/18 βολές, 53 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 7 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 19 λάθη.

Οι Los Abeles Fakers είχαν συνολικά 14/44 δίποντα, 6/27 τρίποντα, 14/20 βολές, 45 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 11 κλεψίματα, Ένα κόψιμο και 15 λάθη.

Aballiers ( Σκόδρας ): Τσαρτσάρας 10 (5 ριμπ), Κρητικός 12 (4 ριμπ), Παγάνος 2 (5 ριμπ), Καρράς, Γραμματικός 18 (6 ριμπ), Αθανασόπουλος, Γώγος 1 (7 ριμπ), Τζιλιάνος 11 (14 ριμπ), Τσαμπάλης 9 (6 ριμπ).

Los Abeles Fakers ( Μαυρακάκης ): Αντωνάκης 16 (10 ριμπ), Βογιατζής Π. 2 (4 ριμπ), Τζαφέρι 2 (6 ριμπ), Λουκαίτης, Κωνσταντουδάκης, Βογιατζής 23 (16 ριμπ), Φωτεινος, Μαυρακάκης 17.

Τι μας άρεσε: Η γενική εικόνα του ματς, το οποίο ήταν από την αρχή μέχρι το τέλος γεμάτο όμορφες προσπάθειες και πάθος.