10/10/2021
Royal Cardinals 18 17 30 13 - 78 -
Sicarios BC 17 18 22 25 - 82 -

Ματσάρα με νικητές τους Sicarios!!

Σε ένα από τα ομορφότερα παιχνίδια της φετινής χρονιάς οι Sicarios κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή στην τελευταία περίοδο, να πάρουν την νίκη με 78-82 και έτσι να κάνουν το 2/2 στο πρωτάθλημα.

Οι δυο ομάδες έχοντας όρεξη, ενθουσιασμό και ενέργεια ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα με την πρώτη περίοδο να λήγει 18-17 υπέρ των Royal Cardinals.

Οι όμορφες συνεργασίες συνεχίστηκαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις εναλλαγές στο σκορ να είναι πολλές προμηνύοντας την μεγάλη μάχη της συνέχειας, καθώς το σκορ ημιχρόνου ήταν ισόπαλο στους 35 πόντους.

Σε μία καταπληκτική τρίτη περίοδο από άποψη ποιότητας αλλά και σκορ όπου οι Cardinals κέρδισαν με 30-22 έχοντας πολλαπλούς σκόρερ και 4 τρίποντα φάνηκε ότι οι γηπεδούχοι είχαν το πρώτο χέρι για την νίκη.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι ροκανίζοντας σιγά σιγά την διαφορά με καλάθια των Αλεξανδρίδη και Παπαθανασίου και έτσι 58 δευτερόλεπτα πριν το τέλος κατάφεραν να προηγηθούν με 78-79 και εκεί ο clutch Μητσάκης με ένα δύσκολο δίποντο και μία βολή διαμόρφωσε το τελικό 78-82 για να πάρουν το ροζ φύλλο οι Sicarios καθώς οι προσπάθειες των αντιπάλων τους ήταν άστοχες.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Κώστας Αλεξανδρίδης όπου με 24 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασσίστ και 1 κλέψιμο συγκέντρωσε 30 efficiency σκορ. Πραγματικά συγχαρητήρια όμως σε όλους τους παίκτες για αυτό τον πολύ όμορφο και ανταγωνιστικό αγώνα που μας προσέφεραν!!

Royal Cardinals: Μαρίνος-Ξύδης 2, Τσούκας 21(1), Χατζηβρέττας 22(4), Καπούλας 6(2), Φουτσιτζής 8(2), Εμμανουηλίδης, Ιωαννίδης 19

Sicarios: Αποστόλου 4, Λεφάκης 3(1), Ξιόφης 6, Παπαθανασίου 15, Μητσάκης 26(1), Καγκούρας, Συμεωνίδης 4,Αλεξανδρίδης 24