16/05/2023
Pistachios 17 12 17 30 - 76 -
Brooklyn Bets by Amerikanos24 12 17 15 28 - 72 -

Ματσάρα με νικητές τα Φιστίκια!

Την δεύτερη νίκη τους σε τρία παιχνίδια πήραν το βράδυ της Τρίτης οι Pistachios , καθώς σε ένα παιχνίδι είχαν τον έλεγχο στην μεγαλύτερη διάρκεια του, παίζοντας παράλληλα και ωραίο μπάσκετ, άντεξαν στον καταιγισμό τρίποντων που είχαν οι Brooklyn Bets κι έφτασαν στην κράτηση με 76 – 72.

Οι Pistachios μπήκαν από νωρίς σε θέση οδηγού στο πρώτο δεκάλεπτο και με το δίδυμο Γονιδάκη και Τσίτουρα να βάζουν από 5 πόντους έκαστος, ξέφυγαν με 11 – 4. Ο Κουρούμαλης μέχρι τότε είχε βάλει και τους 4 πόντους των Bets, με τον Μιχαλόπουλο να μπαίνει ζεστός από τον πάγκο με δύο τρίποντα μειώνοντας ακόμα περισσότερο το σκορ, για να έρθουν Τάλαρος, Μουρμούρης και Σαραντόπουλος να πετύχουν από ένα καλάθι, και να διαμορφώσουν το 17 – 12.

Αντιστράφηκαν οι ρόλοι στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Bets να στέκονται καλύτερα και με αιχμή του δόρατος τον Κουρούμαλη με 8 πόντους και τρίποντο από τον Μουχίμογλου, να φέρνουν το ματς στα ίσια στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Τα Φυστίκια δεν μπόρεσαν ποτέ να βρουν τον ρυθμό που είχαν στην πρώτη περίοδο, αλλά με τον Σαραντόπουλο να παίρνει την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 8 πόντους και βοήθειες από Κολοβό-Λουφόπουλο , πήγαιναν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 29 – 29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι ομάδες βρήκαν ξανά τον ρυθμό τους στην επίθεση, προσέφεραν ωραίες φάσεις, με τους γηπεδούχους να κρατούν μικρό προβάδισμα με 46 – 44. Τσίτουρας κέρναγε ασίστ και Τάλαρος έπινε με 8 πόντους, ήταν η εικόνα για τους Pistachios,με τον Λουφόπουλο να προσφέρει πολύτιμες βοήθειες με 5 πόντους, ενώ για τους Bets ο Κουρούμαλης ήταν συγκινητικός με 8 πόντους, παλέυοντας με τα αντίπαλα θηρία , με τον Αγγελόπουλο να προσφέρει 4 πόντους στο transition και τον Ρούσσο να σκοράρει ένα τρίποντο από την γωνία.

Φοβερό, καταπληκτικό, απίθανο τέταρτο δεκάλεπτο παρακολουθήσαμε στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να προσφέρουν απλόχερα θέαμα και να σκοράρουν εναλλάξ και ακατάπαυστα. Οι Pistachios ήταν καταιγιστικοί στο ξεκίνημα και με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Μουρμούρη με 13 πόντους και υπέροχες δημιουργίες, έστειλαν την διαφορά στο + 14. Η ομάδα του Παναγιώτου δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και ξεκινώντας να πυροβολεί κατά ριπάς από την περιφέρεια με Μιχαλόπουλο(4), Ρούσσο(2),Μουχίμογλου , Αγγελόπουλο κατάφερε να πλησιάσει ακόμα και στους τρεις πόντους, αλλά εκεί ήταν η σειρά του Λουφόπουλου να είναι εύστοχος από την γραμμή της φιλανθρωπίας, διαμορφώνοντας το τελικό 76 – 72 για τους τυπικά γηπεδούχους.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Γιάννης Τάλαρος με 16 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ανδρέας Κουρούμαλης με 19 πόντους, 11 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Οι Pistachios είχαν 25 / 49 δίποντα, 2 / 9 τρίποντα, 20 / 32 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 6 λάθη. Οι Bets είχαν 14 / 34 δίποντα, 12 / 36 τρίποντα, 8 / 17 βολές, κατέβασαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασιστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη.

Pistachios (Κοντογιάννης): Κοντογιάννης, Τσίτουρας 8, Λεμπούσης , Τάλαρος 16(11ρ.), Κολοβός 4, Παπαγεωργίου 2, Λουφόπουλός 11, Γονιδάκης 7, Μουρμούρης 15, Σαραντόπουλος 13.

Brooklyn Bets(Παναγιώτου): Αγγελόπουλος 9, Δάραμούσκας, Καραγιάννης 1, Κουρούμαλής 19(11ρ.), Μιχαλόπουλος 18, Μουχίμογλου 12, Μπαμπάτσικος 2, Ρούσσος 9, Σάλαρης.

Τι μας άρεσε: Εκπληκτικό ματς , υπέροχες φάσεις, καταιγισμός τριπόντων και γρήγορος ρυθμός συνέθεταν το παζλ.