22/11/2023
Golden Steak Warriors 14 20 24 17 - 75 -
Iguana Pacers 22 23 18 15 - 78 -

Ματσάρα με νικητές τους Iguana Pacers!

Τετάρτη βράδυ στο κλειστό του Κάρβουνου οι Golden Steak Warriors υποδέχθηκαν τους Iguana Pacers σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα, με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με 75-78 και να συνεχίζουν την εκπληκτική τους πορεία μέχρι στιγμής.

Καλύτεροι στο ξεκίνημα οι φιλοξενούμενοι, μπήκαν στο παρκέ για να παίξουν γρήγορο και ωραίο μπάσκετ. Εκπληκτικό πρώτο δεκάλεπτο για τον Μοσχετά ο οποίος βοήθησε επιθετικά τους Pacers με 7 πόντους και μια ασίστ, δίνοντας τους αέρα 8 πόντων στο τέλος της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέβασαν ρυθμούς οι γηπεδούχοι και έχοντας σε καλή μέρα Αντωνόπουλο και Τσούρτο κατάφεραν βρουν λύσεις επιθετικά και να πλησιάσουν στο σκορ. Από την άλλη όμως για τους φιλοξενούμενους Γεωργίου και Μοσχετάς συνέχιζαν να βρίσκουν εύκολα καλάθια και κατάφεραν να ανέβασουν και άλλο την διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου με το σκορ να βρίσκεται στο 34-45.

Φαίνεται να συζήτησαν πράγματα στην ανάπαυλα οι Warriors μεταξύ τους, καθώς μπήκαν άλλη ομάδα στο παρκέ, με καθαρό μυαλό και με βάση την άμυνα τους αλλά και τον Αντωνόπουλο που κυριάρχησε κάτω από το καλάθι κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά στους 5 πόντους στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι πάλεψαν να κάνουν μια σπουδαία ανατροπή με τα μεγάλα τρίποντα από Γιοβά και Τσούρτο, όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν σε τρομερή μέρα τον Στρατομήτρο ο οποίος πήρε την ομάδα στις πλάτες του στις τελευταίες επιθέσεις, αλλά και τον Γιαννόπουλο ο οποίος με τις κρίσιμες βολές στο τέλος έδωσε την πολυπόθητη νίκη στους Iguana Pacers με 75-78.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Στατομήτρος με 27 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 6 λάθη. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Αντωνόπουλος με 23 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 λάθη.

Οι γηπεδούχοι είχαν 9/14 βολές, 27/48 δίποντα και 4/18 τρίποντα, μάζεψαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκαναν 7 κλεψίματα και 14 λάθη. Από την άλλη οι νικητές είχαν 12/19 βολές, 15/24 δίποντα και 12/37 τρίποντα, μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκαναν 10 κλεψίματα και 16 λάθη.

Golden Steak Warriors (Μπαλατσούρας): Αντωνόπουλος 23, Γεωργαντής 5, Γιοβάς 6 (2), Μητρόπουλος 6, Πατρινός 8, Πλακογιαννάκης 12, Ταχυνάκος 2, Τσούρτος 13 (2)

Iguana Pacers (Γιαννόπουλος): Ανδριώτης 4, Γεωργίου 17, Γιαννόπουλος 2, Μοσχετάς 22 (4), Παλάσκας 3 (1), Παπαζαχαρίου 3 (1), Στρατομήτρος (6)

Τι μας άρεσε: Η προσπάθεια των γηπεδούχων για την ανατροπή!