24/04/2024
Kavlanta Hawks 21 14 18 23 - 76 -
Friends 16 20 22 21 - 79 -

Πήραν την ματσάρα οι Friends!

Το βράδυ της Τετάρτης στο κλειστό του Αγίου Νικολάου, σε ένα πολύ πλούσιο από σκορ και θέαμα παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, οι Friends επικράτησαν απέναντι στους Kavlanta Hawks και πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στο Summer League.

Οι ομάδες μπήκαν με σκοπό να παίξουν ελεύθερο μπάσκετ στο πρώτο δεκάλεπτο, σκόραραν με μεγάλη συχνότητα, με τους Kavlanta Hawks να έχουν το προβάδισμα με 21 – 16. Οι Friends ήταν αυτοί που πατούσαν καλύτερα στα μισά με 4 πόντους του Σακελλαρίδη και τρίποντα από Λιάπη – Τσαλαβούτα , με τους Κίτρινους να επιστρέφουν μετά το πεντάλεπτο και με το δίδυμο Βιδάλη με 7 και Ρήγο με 6 πόντους αντίστοιχα να δίνουν τις λύσεις να παίρνουν τα ηνία του παιχνιδιού.

Οι Hawks μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια στο δεύτερο δεκάλεπτο και με κορυφαίο του γηπέδου τον Ρήγο με 8 πόντους, έστειλαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό(33-23). Σε εκείνο το σημείο, οι Friends που είχαν μείνει στο ματς λόγω του επιθετικού οίστρου του Χρυσοσπάθη, έβαλαν στη διαδικασία και τον Σακελλαρίδη που σκόραρε 7 συνεχόμενους πόντους, έτρεξαν επιμέρους 2-13 και πήγαν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 35-36.

Πλούσιο από σκορ και θέαμα ήταν το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις ομάδες να βρίσκουν πολύ εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και τους ελαφρώς καλύτερους Friends να ανεβάζουν τη διαφορά στο + 5. Ο Λιάπης ήταν η αιχμή του δόρατος στην επίθεση των προπορευόμενων με 12 πόντους και πήρε σημαντικές βοήθειες από Χρυσοσπάθη – Κούκιο που προσέφεραν από 4 έκαστος, ενώ για τους Hawks ξεχώρισε ο Πέτσας μέσα στην ρακέτα με 6 πόντους με Βιδάλη και Θειακούλη να βάζουν από ένα τρίποντο(53-58).

Καλό ξεκίνημα στην τέταρτη περίοδο έκαναν οι γηπεδούχοι και με το δίδυμο Ρήγου(7) και Κολυβά(6) να τους παίρνουν από το χεράκι, κατάφεραν να προσπεράσουν 70 – 68. Οι Friends δεν άργησαν να αντιδράσουν, ο Χρυσοσπάθης έδειχνε ασταμάτητος με 6 ακόμα προσωπικούς πόντους και σε συνδυασμό με το τρίποντο του Λιάπη, έβαλαν μπροστά και πάλι την ομάδα τους με 70 – 74. Το τρίτο τρίποντο του Κολυβά και τρεις βολές του Ρήγου έδωσαν ελπίδες στους Kavlanta για την νίκη, όμως τα Φιλαράκια με Σακελλαρίδη και Κούκιο να δείχνουν ψύχραιμοι από τη γραμμή της φιλανθρωπίας, έφτασαν σε μία δύσκολη και παράλληλα μεγάλη νίκη με 76 – 79.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Ευάγγελος Σακελλαρίδης με 19 πόντους, 18 ριμπάουντ, πέντε ασίστ και ένα κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αντώνης ρίγος με 26 πόντους, πέντε ριμπάουντ, έξι ασίστ και ένα κλέψιμο.

Kavlanta Hawks(Κολυβάς): Βιδάλης 14, Πέτσας 12(9ρ.), Τζώρτζης 4(9ρ.), Κολλυβάς 9, Θειακούλης 7, Ρήγος 26, Μπόικο, Νικολάου 4.

Friends(Τσαλαβούτας): Χρυσοσπάθης 29(8ρ.), Λιάπης 16, Κούκιος 17, Σακελλαρίδης 19(18ρ.), Τσαλαβούτας 5.

Τι μας άρεσε: Τα πάντα τρομερό παιχνίδι από την αρχή μέχρι το τέλος!