19/12/2021
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 18 17 15 29 - 79 -
Deflections 16 17 21 31 - 85 -

Μάχη μέχρι τελικής πτώσης και στο τέλος Deflections!

Σπουδαία νίκη πήραν χθες το βράδυ στον Κολωνό οι Deflections, καθώς για την ένατη αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Development League κέρδισαν τον Αρισταίο με 79-85 και ξέφυγαν περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού!

Ωραίο θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τον Αρισταίο να προηγείται με 18-16, χάρη σε 13 πόντους του Σοφούλη και 4 του Τούντα. Τους φιλοξενούμενους κράτησε σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά ο Μαράντος με τους 10 πόντους που πέτυχε, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Κατσαρός, Παπακωνσταντίνου και Πάλλας.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο της αναμέτρησης, με το συγκρότημα του Δεμένεγα να διατηρεί με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια της με 35-33, μετά από 5 πόντους του Βαλερά, 5 του Παούρη και τρίποντο του Σοφούλη. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Deflections, με τον Νικολαΐδη να σκοράρει 5 πόντους και τους Σκανδάλη – Πάλλα να συνδράμουν από 3 πόντους ο καθένας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι νησιώτες κατάφεραν να χτίσουν διψήφια διαφορά 11 πόντων, όταν με 8 νέους πόντους του Σοφούλη και τρίποντο του Τούντα προηγήθηκαν με 48-37! Ωστόσο, η παρέα του Κατσαρού αντέδρασε με το καλύτερο τρόπο, καθώς έτρεξε ένα 17-2 σερί και με δράστες στην επίθεση τους Σκανδάλη (8π), Νικολαΐδη (4π) και Παπακωνσταντίνου (3π), προσπέρασε με 50-54, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έβγαλαν ψυχή και πάθος στο παρκέ, με τους Deflections να φτάνουν τελικά στη νίκη με 79-85; έπειτα από 12 πόντους του Κατσαρού, 8 του Νικολαΐδη και 7 του Μαράντου. Πάλεψε μέχρι το φινάλε ο Αρισταίος να γυρίσει από παιχνίδι από το -9, 58-67, ωστόσο δεν του έφταναν εν τέλει οι προσπάθειες των Σοφούλη (10π), Βαλερά (4π),Παούρη (4π) και Παναγιωταράκου (4π).

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 15/23 βολές, 17/45 δίποντα και 10/33 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές και έκαναν 13 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 14/27 βολές, 22/46 δίποντα και 9/35 τρίποντα. Μάζεψαν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 5 κοψίματα.

Πολυτιμότερος για τον Αρισταίο ο Σοφούλης με 34 πόντους, έχοντας 7/8 βολές, 3/4 δίποντα και 7/20 τρίποντα. Μάζεψε 1 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Κορυφαίος των Deflections ο Κατσαρός με 19 πόντους, έχοντας 1/3 βολές, 9/14 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ και έκανε 3 λάθη.

Αρισταίος (Δεμένεγας): Ρουσουνέλος 3 (1), Τούντας 9 (1), Ψημίτης 2, Βαλεράς 15, Σοφούλης 34 (7), Παναγιωταράκος 4, Παούρης 12 (1)

Deflections (Χειράκης): Κατσαρός 19, Χειράκης, Σκανδάλης 14 (4), Τσαφαντάκης, Μαράντος 16 (1), Πάλλας 8, Νικολαΐδης 17 (3), Μενδρινός 2, Παπακωνσταντίνου 9 (1)

Τι μας άρεσε: Το όμορφο θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες!