17/02/2024
All Blacks 9 11 12 6 - 38 -
Gul’dan Warlocks 10 9 13 16 - 48 -

Μαχητές οι All Blacks, νικητές οι Gul’dan Warlocks!

Όσον αφορά το παιχνίδι, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στην αρχή. Το θέαμα, όπως και η παραγωγικότητα δεν έφτασαν σε υψηλά επίπεδα, με τους φιλοξενούμενους να περνούν μπροστά με το τρίποντο του Μήτσα (8-10). Ο Μπούρος με μία βολή έγραψε το 9-10 και με αυτό το σκορ τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο.

Ο Λουκίσσας είχε απάντηση στο προσπέρασμα των All Blacks και έτσι οι Guldan Warlocks πήραν ξανά το «τιμόνι» (12-15). Τσαμαλής και Μπούρος έβαλαν τα δυνατά τους, ώστε να μην επιτρέψουν στους αντιπάλους τους να ξεφύγουν και τελικά οι All Blacks όχι μόνο έμειναν κοντά, αλλά πήραν το προβάδισμα πριν το ημίχρονο, μιας και ο Τσαλουκίδης με τρίποντη εκτέλεση διαμόρφωσε το 20-19.

Στην ανάπαυλα οι γηπεδούχοι πήραν ανάσες τις οποίες είχαν ανάγκη και επέστρεψαν με φόρα στο παρκέ. Σαμαρτζής και Μπούρος έφτιαξαν ένα σερί 7-0 και πήγαν το σκορ στο 27-19.  Οι φιλοξενούμενοι χρειάστηκαν λίγο χρόνο για να «ξυπνήσουν», αλλά όταν πήραν μπρος έφτασαν στην ισοφάριση, με τον Κεχαγιά να γράφει το 32-32 με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Σε αντίθεση με το τρίτο δεκάλεπτο, οι All Blacks παρουσίασαν κακή εικόνα στις αρχές της τέταρτης περιόδου και έτσι οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την ευκαιρία να ξεφύγουν. Ο Καρλαύτης έφτιαξε φάσεις για τον εαυτό του, ενώ και οι Κεχαγιάς και Μήτσας έδωσαν τη βοήθειά τους για το 35-46. Πλέον το ματς είχε φτάσει εκεί που ήθελαν οι Guldan Warlocks, οι οποίοι πήραν τη νίκη με 38-48.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Στέφανος Κεχαγιάς με 14 πόντους, 2 ασίστ,  2 κλεψίματα και 13 ριμπάουντ. Από τους All Blacks ξεχώρισε ο Γιώργος Σαμαρτζής με 19 πόντους, 16 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 μπλοκ.

Οι All Blacks μέτρησαν 7/34 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 9/20 βολές, 35 ριμπάουντ, αλλά και  10 ασίστ, 5 κλεψίματα, 8 λάθη και 1 μπλοκ. Οι Guldan Warlocks είχαν 13/35 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 10/14 βολές, 38 ριμπάουντ, 14 ασίστ, όπως και 8 κλέψιματα, 9 λάθη και 5 μπλοκ.

All Blacks (Τσαλουκίδης): Μπούρος 7(7ρ.), Σαμαρτζής 19(16ρ.), Σπυρόπουλος, Τσαλουκίδης 8(3ρ.), Τσαμαλής 4(9ρ.)

Guldan Warlocks (Μαμουτζής): Καρλαύτης 19(11ρ.), Κεχαγιάς 14(13ρ.), Λιάπης, Λουκίσσας 8(1ρ.), Μαμουτζής, Μήτσας 5(4ρ.), Ποταμίτης 2(1ρ.)

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα που έδειξαν οι μόλις πέντε All Blacks.