03/02/2024
Τεμπελχανάδες 16 7 13 19 - 55 -
Trelakers 11 8 10 6 - 37 -

Μαζεμένοι και φορμαρισμένοι οι Τεμπελχανάδες!

Την ανοδική τους πορεία στον τέταρτο όμιλο της D2-League συνεχίζουν οι Τεμπελχανάδες, καθώς για την 19η αγωνιστική κέρδισαν τους Trelakers με 55-37 και παραμένουν ζωντανοί στο κυνήγι των playoff!

Με δύο τρίποντα του Μαυρόπουλου και καλάθια των Γκορίτσα - Αλεξόπουλου, οι Trelakers προηγούνταν με 6-10, 3:00 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Στο φινάλε, όμως, του δεκαλέπτου ο Σαμωνάς και ο Φραγκογιάννης πήραν μπρος και με 7 πόντους του πρώτου και 5 του δευτέρου, έβαλαν τους γηπεδούχους στο +5, 16-11!

Μετά από πέντε λεπτά "ξηρασίας" στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τρίποντα των Μαυρόπουλου και Ζέρβα, οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με 16-19, 3:00 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, οι Τεμπελχανάδες απάντησαν άμεσα και με 4 πόντους του Σαμωνά και έμμεσο τρίποντο του Δημαρά, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 23-19!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 8 νέους πόντους του Φραγκογιάννη και τρίποντο του Σαμωνά, η παρέα του Ανδρικόπουλου βρέθηκε στο +7, 36-29. Το δίδυμο Ζέρβα - Γκορίτσα με 5 πόντους έκαστος κράτησαν την ομάδα του Βαρθαλίτη κοντά στο σκορ σε εκείνο το διάστημα. Σκορ τρίτης περιόδου 36-29!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Τεμπελχανάδες είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Κολιούση, Φραγκογιάννη, Καραγεώργο, Καρακεσισόγλου και Σαμωνά, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 55-37! Δεν μπόρεσαν να απειλήσουν ουσιαστικά τον αντίπαλο στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι Trelakers, παρά τις εύστοχες προσπάθειες των Τσουκνιδή και Ζέρβα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 3/7 βολές, 14/38 δίποντα και 8/24 τρίποντα. Πήραν 33 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 4 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/19 βολές, 6/23 δίποντα και 6/15 τρίποντα. Μάζεψαν 27 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 3 μπλοκ.

Betsson MVP των Τεμπελχανάδων ο Φραγκογιάννης με 18 πόντους, έχοντας 3/6 δίποντα και 4/9 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Trelakers ο Ζέρβας με 12 πόντους, έχοντας 4/7 βολές, 1/5 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 6 ασίστ και έκανε 2 λάθη.

Τεμπελχανάδες (Ανδρικόπουλος): Φραγκογιάννης 18 (4), Γκούμας 4, Δημαράς 7, Ανδρικόπουλος, Καρακεσισόγλου 2, Καραγεώργος 3 (1), Κολιούσης 4, Φωτίου, Σαμωνάς 17 (3), Παπαδόπουλος

Trelakers (Βαρθαλίτης): Ζέρβας 12 (2), Γκορίτσας 7 (1), Αλεξόπουλος 2, Βαρθαλίτης 2, Τσουκνιδής 4, Μαυρόπουλος 10 (3), Φλωρόπουλος

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια των Τεμπελχανάδων!