23/11/2021
Panzerakia 5 14 9 6 - 34 -
Πήγασος 9 9 15 13 - 46 -

Μαζεύτηκε και… κέρδισε ο Πήγασος!

Την δεύτερη νίκη του στον 1ο όμιλο της Development League πανηγύρισε ο Πήγασος που κέρδισε τα Panzerakia με 46-34 στο κλειστό του Basketaki Arena!
Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν πολύ νευρικό με τις δύο ομάδες άστοχες. Αυτό αποτυπώνεται και στο πολύ χαμηλό 9-5 που ήταν το σκορ της περιόδου υπέρ του Πήγασου με τον Μανώλη Λεγάκη να σημειώνει 7 πόντους. Για τα Panzerakia από 2 πόντους σημείωσαν οι Ποντίκας και Φανουργιάκης.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες προσπάθησαν να παίξουν πιο επιθετικό μπάσκετ. Τα Panzerakia βελτίωσαν την άμυνα τους και με τον Ηλία Φανουργιάκη να σημειώνει 9 πόντους πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 19-18. Για τον Πήγασο, που έκανε αβίαστα λάθη, από 3 πόντους έβαλαν οι Φασίλης και Σταυρόπουλος.
Ο Πήγασος και στο τρίτο δεκάλεπτο συνέχισε να έχει τα ηνία του ματς, χάρη στους Σταυρόπουλο και Λεγάκη που έβαλαν μεγάλα καλάθια, αλλά και λόγω της καλής τους άμυνας. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 33-28 υπέρ της ομάδας του Ρόκα. Για τα Panzerakia, συγκινητικός ήταν ο Ηλίας Φανουργιάκης που έβαλε 7 πόντους.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Πήγασος με την εμπειρία του και την ψυχραιμία του κατάφερε να φτάσει στην νίκη με 46-34 φτάνοντας έτσι τις 2 στο πρωτάθλημα. Το τελικό σκορ, αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του παιχνιδιού, αφού ο Πήγασος στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού η ομάδα του Ρόκκα ήλεγχε το ματς!
MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Παναγιώτης Βουρλιώτης με 2 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 τάπα. Για τους ητττημένους ξεχώρισε ο Ηλίας Φανουργιάκης με 20 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 λάθος και 1 τάπα.
Συνολικά τα Panzerakia είχαν 14/72 εντός πεδιάς, 0/20 τρίποντα και 6/20 βολές. Πήραν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα, έκαναν 7 λάθη και 3 τάπες. Από την άλλη, ο Πήγασος είχε 16/55 εντός πεδιάς, 7/18 τρίποντα και 7/15 βολές. Πήρε 53 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 3 φορές την μπάλα, έκανε 21 λάθη και 3 τάπες.
Panzerakia (Χριστόπουλος): Ποντίκας 4, Σύλιας, Πάλλας 3, Πάγκαλος Λ 3, Πάγκαλος Δ, Φανουργιάκης 20, Παπαδόπουλος 4.
Πήγασος (Ρόκκας): Φασιλής 5, Λάμπρου 10, Ρουσσάκης 3, Πάντας 2, Μαργιτούδης, Βουρλιώτης 2, Σταυρόπουλος 10, Λεγάκης 11, Νίκας 3.
Τι μας άρεσε: Επιτέλους μαζεύτηκε ο Πήγασος και έπαιξε το μπάσκετ του!