09/06/2022
Phoenix Bums 18 12 11 13 - 54 -
Sun City Spurs 12 10 20 17 - 59 -

Μαζεύτηκαν και ιδού τα αποτελέσματα για τους Spurs!

Την έκπληξη της έκτης αγωνιστικής του τέταρτου ομίλου της Summer Development League έκαναν οι Sun City Spurs, οι οποίοι μαζεύτηκαν και έσπασαν το αήττητο των Phoenix Bums με 54-59, κάνοντας παράλληλα σημαντικό βήμα για την είσοδο στην τετράδα μετά το δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Sun City Spurs στο ματς, καθώς με 6 πόντους του Ντεντόπουλου και τρίποντο του Παπακωνσταντίνου, προηγούνταν με 6-11 στο πρώτο πεντάλεπτο. Στην συνέχεια της περιόδου ανέλαβε δράση ο Μοίρας και με 8 δικούς του πόντους, 4 του Παπαδόπουλου και 4 του Παπαντωνίου, οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 18-12!

Στην δεύτερη περίοδο η παρέα του Κοβάτσου είχε τον έλεγχο του αγώνα και με τον Παλαμιδά να παίρνει την σκυτάλη στην επίθεση και να πετυχαίνει 8 πόντους, έχτισαν διψήφια διαφορά 11 πόντων, 30-19, 2:00 για την ανάπαυλα. Το σκορ του πρώτου μέρους, 30-22, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Πάλλης από την περιφέρεια, ενώ νωρίτερα 4 πόντους πέτυχε ο Μελισσάρης και ένα τριποντάκι είχε ο Παπακωνσταντίνου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Πέλεχα ανέβασε αισθητά την απόδοσή του και με 7 πόντους του Μελισσάρη, δύο τρίποντα του Θεοδωρακόπουλου, 4 πόντους του Σαμπάνη και 3 του Κυριαζίδη, προσπέρασε με 41-42. Ο Παπαδόπουλος με δύο τρίποντα και ο Κοβάτσος με 3 πόντους έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των Phoenix Bums στο τρίτο δεκάλεπτο. Σκορ τρίτης περιόδου 41-42!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Sun City Spurs ήταν καλύτεροι στα σημεία και με δράστες στην επίθεση τους Κυριαζίδη (10π), Ντεντόπουλο και Μελισσάρη, έφτασαν στη μεγάλη νίκη με 54-59! Προσπάθησαν στο φινάλε οι Αλήτες να επιστρέψουν από το -8, ωστόσο δεν τους έφταναν τελικά οι εύστοχες προσπάθειες των Παπαντωνίου, Μοίρα και Κοβάτσου.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 10/15 βολές, 13/32 δίποντα και 6/17 τρίποντα. Πήραν 32 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Από την άλλη πλευρά, οι νικητές είχαν 11/27 βολές, 12/34 δίποντα και 8/28 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Phoenix Bums ο Παπαντωνίου με 10 πόντους, έχοντας 5/7 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Sun City Spurs ο Μελισσάρης με 14 πόντους, έχοντας 5/7 βολές, 3/5 δίποντα και 1/6 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη.

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Καδάς, Παπαντωνίου 10, Μοίρας 11 (2), Παπαδόπουλος 10 (2), Κοβάτσος 8, Βοντετσιάνος 2, Μπαλτζόγλου, Παλαμιδάς 9 (3λ, Μοσκόφογλου 4

Sun City Spurs (Πέλεχας): Γιουλούντας 2, Παπακωνσταντίνου 6 (2), Ντεντόπουλος 10 (1), Σαμπάνης 4, Μπόζας, Θεοδωρακόπουλος 6 (2), Μελισσάρης 14 (1), Κυριαζίδης 14 (1), Πάλλης 3 (1), Σαπουντζής

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο των Spurs!