29/10/2021
Κέρβεροι 11 8 15 13 - 47 -
Gerakas Hawks 9 15 7 11 - 42 -

Μαζεύτηκαν και κέρδισαν οι Κέρβεροι!

Οι Κέρβεροι μαζεύτηκαν για πρώτη φορά δέκα άτομα στην φετινή σεζόν και σε ένα παιχνίδι με χαμηλό σκορ αλλά πολλά τρίποντα , επικράτησαν δύσκολα 47 – 42 των Gerakas Hawks.

Σε χαμηλό τέμπο πήγαιναν οι ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο με τους Κέρβερους να έχουν ελαφρύ προβάδισμα με 11-9. Ντάγκας με τρίποντο και Παντελής με 4 πόντους ήταν κορυφαίοι για τους γηπεδούχους, ενώ για τους Hawks μείωναν , Αβαράκης με 4, Γραβάνης με τρίποντο και Τζελέπης με καλάθι από κοντά.

Με τα τρίποντα να πέφτουν βροχή ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος. Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν τέσσερα συνεχόμενα με Τοπούζογλου και Γραβάνη να πετυχαίνουν από δύο, για να απαντήσει ο Ντάγκας με δύο για τους γηπεδούχους(17-21). Στην συνέχεια Λαρεντζάκης από τη μία και Σαρακηνός, Γραβάνης από την άλλη διαμόρφωσαν το 19 – 24 σκορ ημιχρόνου.

Με τον Λαρεντζάκη να παίρνει το όπλο του με 10 πόντους, οι Κέρβεροι οδηγούσαν το τρίτο δεκάλεπτο, ενώ για τους Hawks που έβρισκαν δύσκολα διχτάκι, από ένα καλάθι πέτυχαν Γραβάνης, Σκλαβούνος και Αβαράκης(34-31).

Χέρι-χέρι πήγαιναν οι δυο ομάδες για 5 λεπτά στην τέταρτη περίοδο, με το σκορ να είναι ισόπαλο 40 – 40. Παντελής με τρίποντο , Ντάγκας με καλάθι σκόραραν για τους Κόκκινους, ενώ για τους Αετούς βγήκαν μπροστά , Τοπούζογλου, Σαρακηνός και Γραβάνης(4). Στην συνέχεια οι Κέρβεροι είδαν τον Λαρεντζάκη να δίνει ξεκάθαρο προβάδισμα με δύο συνεχόμενα τρίποντα και τον Ντάγκα να βάζει βολή και οι Gerakas Hawks που δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν ,απλά μείωσαν στο τελικό 47 – 42 με βολές του Γραβάνη.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Σταύρος Ντάγκας με 12 πόντους, 14 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Τοπούζογλου με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Οι Κέρβεροι είχαν 8 / 32 δίποντα, 9 / 37 τρίποντα, 4 / 9 βολές, κατέβασαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 6 λάθη. Oι Hawks είχαν 9 / 42 δίποντα, 6 / 24 τρίποντα, 6 / 15 βολές, κατέβασαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Κέρβεροι(Χριστοδουλάκης): Τασιούδης, Γώγος 2, Κάπρος, Λαρεντζάκης 18, Παντελής 8, Παπαδόπουλος, Ζαΐμης 7(16ρ.), Γρηγοράκης, Κοκολάκης, Ντάγκας 12(14ρ.), Χριστοδουλάκης.

Gerakas Hawks (Πικάσης): Σκλαβούνος 2 (6ρ.)Σαρακηνός 5 (6ρ.), Πικάσης, Αβαράκης 9 (6ρ.), Γραβάνης 14 (8ρ.), Τοπούζογλου 11 (6ρ.), Τζελέπης, Χατζιδάκης 1(9ρ.)

Τι μας άρεσε: Το ενδιαφέρον του αγώνα μεχρι το τελος του.