05/11/2022
Kavlanta Hawks 14 19 13 17 - 63 -
Retro Pacers 25 16 30 29 - 100 -

Με 100ρα παρέμεινε το αήττητο για τους Retro Pacers!

Το Σάββατο 5 Νοεμβρίου για λογαριασμό της 6ης αγωνιστικής της Development League οι Kavlanta Hawks υποδέχτηκαν τους αήττητους Retro Pacers στο κλειστό του Μαζαράκη.  Οι φιλιξενούμενοι επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί, φτάνοντας σε ευρεία νίκη με  63-100.

Οι Retro Pacers μπήκαν από το ξεκίνημα του αγώνα δυναμικά,  με αποτέλεσμα να αιφνιδιάσουν τους Kavlanta Hawks.  Ο Ανδρεάδης ήταν οδηγός στο σκοράρισμα για τους Retro με 10 πόντους. Ο Σοφούλης πάλευε σχεδόν ολομόναχος στο πρώτο δεκάλεπτο για τα "Γεράκια", πετυχαίνοντας τους 12 από τους 14 πόντους. Σκορ δεκαλέπτου 14-25!

Στην δεύτερη περίοδο ο Σοφούλης συνέχισε ακάθεκτος για τους Kavlanta Hawks και με 9 προσωπικούς τους πόντους, ανέβασε την απόδοση για την ομάδα του. Στην αντίπερα όχθη οι Retro Pacers με τον Χατζημιχάλη να έχει 8 πόντους, διαχειρίστηκαν το παιχνίδι των αντιπάλων και πήγαν στο ημίχρονο με σκορ 33-41 .

Στην τρίτη περίοδο οι Kavlanta Hawks αποδιοργανώθηκαν τελείως στην άμυνα, αφήνοντας διαδρόμους στην καλά διαβασμένη ομάδα του Χριστοδουλόπουλου. Οι φιλοξενούμενοι  σε αυτό το διάστημα καθάρισαν την υπόθεση νίκης, πηγαίνοντας στην τελευταία στροφή στο +25(46-71).

Στην τελευταία περίοδο  οι Kavlanta Hawks έκαναν ένα καλό επιθετικά δεκάλεπτο, το οποίο όμως δεν ήταν αρκετό για να δώσει κάτι περισσότερο στους γηπεδούχους . Οι Retro pacers συνέχισαν να σκοράρουν κατά ριπάς και με περίσσεια ωριμότητα πήραν τη νίκη με σκορ 63-100

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανδρεάδης με 24 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο. Από τους Kavlanta Hawks ξεχώρισε ο Σοφούλης με 28 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο .

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 16/43 δίποντα, 7/38 τρίποντα, 10/12 βολές, 34 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 9 κλεψίματα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 38/70 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 3/6 βολές, 57 ριμπάουντ, 25 ασίστ και 13 κλεψίματα.

Kavlanta Hawks (Σοφούλης): Βιδάλης 5 , Καραγιάννης 6 (2), Καλύβας , Λίωδης , Παπαδημητρόπουλος 12 , Πέτσας 4, Τζώρτζης 8 , Σοφούλης 28 (5).

Retro Pacers (Χριστοδουλόπουλος): Αναγνωστόπουλος 10 , Ανδρεαδης 24 (2) , Βαμβακάρης ,  Βασιλειάδης 4 , Γεωργάρας 8 , Καζαφέρης 2 , Μπουρμπόν 12 (2), Σέμπογλου 3 , Χατζήμιχάλης16  , Χριστοδούλου 21(3) .

Τί μας άρεσε:  Η συνέπεια των Retro Pacers σε κάθε παιχνίδι!