23/03/2024
Indians 16 19 24 13 - 72 -
Gran Camaria 13 16 9 14 - 52 -

Με 20άρα έβγαλαν την υποχρέωση οι Indians!

Οι ομάδες κατέβηκαν με πάρα πολλές απουσίες αλλά με διάθεση να ευχαριστηθούν το παιχνίδι, με τους πιο εύστοχους Indians να έχουν το προβάδισμα με 16 – 13 στο τελος του πρώτου δεκαλέπτου.Ο Ελευθεριάδης με δύο τρίποντα και 8 πόντους συνολικά οδηγούσε την επίθεση για τους γηπεδούχους, με τον Μπαλτά να προσφέρει βοήθειες με 4, ενώ για τους Κίτρινους ξεχώρισε ο Κουντούρης με 7 πόντους, με τον Μπασδάνη να προσφέρει 4.

Ακριβώς με τον ίδιο ρυθμό κυλούσε η δεύτερη περίοδος του παιχνιδιού, με τους Ινδιάνους να είναι και πάλι ελαφρώς καλύτεροι και να ανεβάζουν τη διαφορά στο + 6 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Μητσάκος ήταν το σημείο αναφοράς σε άμυνα και επίθεση των γηπεδούχων σκοράροντας 11 πόντους και ο Μπαλτάς ακολουθούσε και πάλι με 6, για το 35 – 29. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, τα Καμάρια ανέβασαν την απόδοση τους στην επίθεση, αλλά πλήρωσαν τα κενά στην άμυνα. Μπασδάνης με 7, Πέργουλης με 6 και Κουντούρης με τρίποντο τα πρώτα βιολιά.

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψαν οι Indians το τρίτο δεκάλεπτο, καθώς σκοράροντας με πολύ μεγάλη ευκολία και ελέγχοντας πλήρως τον ρυθμό του αγώνα, εκτόξευσαν τη διαφορά στο + 21. Ελευθεριάδης με 10, Μπαλτάς με 8 και Μητσάκος με 6 πόντους αντίστοιχα ήταν η καυτή τριάδα που οδηγούσε τους τυπικά γηπεδούχους, ενώ στην φτωχή συγκομιδή των Κίτρινων, ο Πέργουλης ξεχώρισε με 4 πόντους.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο, με την εικόνα της αναμέτρησης να μην αλλάζει και τους Ινδιάνους να φτάνουν σε μία άνετη νίκη με 72 – 52. Ελευθεριάδης με 5 και Μητσάκος με 4 πόντους αντίστοιχα συνέχιζαν να είναι οι πιο παραγωγικοί παίκτες των γηπεδούχων, με Μπασδάνη(6), Κουντούρη(5) και Πέργουλη(4) να αναλαμβάνουν δράση για τους φιλοξενούμενους, χωρίς όμως να αλλάξουν την μοίρα του παιχνιδιού.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Γιώργος Μητσάκος με 19 πόντους, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Μπασδάνης με 19 πόντους, 10 ριμπάουντ , 6 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Indians(Μηνάς): Ελευθεριάδης 23, Ζήσης, Μητσάκος 19(15ρ.), Μπαλτάς 18(8ρ.), Μπαρδής 12(10ρ.).

Gran Camaria(Αθανασίου): Αθανασίου, Βακαλόπουλος 1, Κουντούρης 13, Μπασδάνης 19(10ρ.), Πέργουλης 17(12ρ.), Παπάζογλου, Σακελαρίου 2.

Τι μας άρεσε: Εκπληκτικό κλίμα μεταξυ των παιχτών!