19/09/2023
Peristeri Wardogs 8 4 16 8 - 36 -
Basket Maniacs 13 13 16 20 - 62 -

Με 25αρα Κεραμάρη ξανά συστήθηκαν στην Development!

Ο λόγος για τους Basket Maniacs που με δική τους βούληση επέστρεψαν στα σαλόνια της Development League, εκεί όπου ξεκίνησαν με νίκη τις υποχρεώσεις τους, επικρατώντας των Peristeri Wardogs και καλωσορίζοντάς τους πίσω στη διοργάνωση μετά από απουσία ενός χρόνου.

Καλό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι μετέπειτα νικητές στο κλειστό του Αγίου Νικολάου, με τον Κεραμάρη (8π.) να δείχνει από νωρίς τις διαθέσεις του και τους Καλαμιώτη (3π.) - Στενάκη (2π.) να τον ακολουθούν. Οι Wardogs είχαν τρόπους απάντησης στο ξεκίνημα, παραμένοντας σε λογική απόσταση, χάρη στα καλάθια των Νικολαρόπουλου (3π.), Θ. Καρακατσάνη (3π.) και Σοφού (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 8-13.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Maniacs παρέμειναν πιο αποτελεσματικοί και με πρωταγωνιστή και πάλι τον Κεραμάρη (7π.) διεύρυναν το υπέρ τους προβάδισμα. Την ίδια ώρα οι Περιστεριώτες είχαν κολλήσει επιθετικά, με τους Σοφό (2π.) και Νικολαρόπουλο (2π.) να πετυχαίνουν τους λιγοστούς πόντους της ομάδας, η οποία πήγε προς τα αποδυτήρια με -14. Σκορ ημιχρόνου, 12-26.

Μετά την ανάπαυλα οι Wardogs μεταμορφώθηκαν. Βρίσκοντας ρυθμό στο περιφερειακό σουτ και έχοντας σε εκπληκτική κατάσταση τους Καρακατσάνη (6π.), Στάικο (3π.), Βακολέτο (3π.) και Νικολαρόπουλο (2π.), οι γηπεδούχοι σκόραραν σε ένα τρίλεπτο όσους πόντους έβαλαν συνολικά σε όλο το πρώτο ημιχρόνο. Η διαφορά έπεσε προσωρινά στους 5 (24-29), όμως οι Maniacs ανέκτησαν τόσο τα ηνία όσο και τη διψήφια διαφορά, χάρη στις πρωτοβουλίες των Κεραμάρη (6π.), Καλαμιώτη (6π.) και Γ. Στασινόπουλου (3π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 28-42.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Maniacs δεν άφησαν νέα περιθώρια αντίδρασης στους αντιπάλους τους, διαχείριστηκαν την κατάσταση, συνέχισαν να σκοράρουν με συνέπεια και σφράγισαν την πρώτη νίκη της σεζόν. Οι Σοφός (4π.), Καρλής (3π.) και Σπυρέτος (2π.) έκαναν ό,τι μπορούσαν από πλευράς Wardogs, όμως η επιστροφή της ομάδας στα παρκέ του Basketaki συνοδεύτηκε με... κίτρινο φύλλο.

Στο τέλος του αγώνα, οι Peristeri Wardogs είχαν 7/40 δίποντα, 6/12 τρίποντα και 4/6 βολές. Μάζεψαν 30 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 20 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Basket Maniacs είχαν 15/43 δίποντα, 6/11 τρίποντα και 14/22 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Κεραμάρης με 25 πόντους, έχοντας 4/9 δίποντα, 3/3 τρίποντα και 8/9 βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε μπλοκ και ήταν αλάνθαστος σε 24 λεπτά συμμετοχής.  Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θοδωρής Καρακατσάνης με 9 πόντους, έχοντας 0/3 δίποντα και 3/5 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 24 λεπτά συμμετοχής.

Peristeri Wardogs (Σοφός) : Βακολέτος 4 (1), Καρακατσάνης Θ. 9 (3), Καραπιπεράκης, Καρκατσούλης, Καρλής 3 (1), Μυτιληναίος, Νικολαρόπουλος 7 (1), Παπαδιώτης, Σοφός 8, Σπυρέλης 2, Στάικος, Συνιόρογλου 3.

Basket Maniacs (Καλαμιώτης) : Αλτιπαρμάκης 2, Αρβανιτίδης 2, Γρίβας 6, Δημητριάδης 6 (1), Καλαμιώτης 12 (2), Κεραμάρης 25 (3), Σασσάς 4, Στασινόπουλος Σπ., Στασινόπουλος Γ. 3, Στενάκης 2.

Τι μας άρεσε : Η επιστροφή των Wardogs στα παρκέ της διοργάνωσης.