27/11/2019
Χάνειball 20 10 12 5 - 47 -
Melisses BC 10 10 10 4 - 34 -

Με 4 στα 4, διατηρούν το αήττητο οι Χάνειball.

Την Κυριακή 24/11/2019 οι ΧάνειBall και οι Melisses BC, αήττητοι και οι δυο στον όμιλο τους, με ρεκόρ 3 νίκες 0 ήττες, αναμετρήθηκαν για την τέταρτη αγωνιστική, του τέταρτου ομίλου, της Dvelopment 2 Legue και είδαμε ένα ενδιαφέρον ματς. Οι Χάνειball υπερτέρησαν ουσιαστικά, μόνο κατά την πρώτη περίοδο. Αυτή η εκκίνηση ήταν και καθοριστική για την έκβαση του αγώνα υπερ των ΧάνειBall, καθώς το +10 της πρώτης περιόδου οι Μέλισσες δεν μπόρεσαν να το κλείσουν ποτέ στη συνέχεια του αγώνα, έστω και αν από τη δεύτερη περίοδο και έπειτα έπαιζαν τους ΧάνειBall στα ίσα.

Η πρώτη περίοδος θα βρει τους γηπεδούχους να μπαίνουν στο παρκέ καυτοί, από το ζέσταμα ήδη, αιφνιδιάζοντας τους παίκτες της Melisses BC. Οι ΧάνειBall πέτυχαν είκοσι πόντους αυτήν την περίοδο έναντι 10 των Μελισσών. Ο Χριστόπουλος Σερ. Κων. από τους ΧάνειBall θα πετύχει 10 πόντους, ο Χριστόπουλος Κ. Κων. 8 με ένα τρίποντο και θα δώσει το παρών και ο Γεωργίου με ένα καλάθι. Οι Μέλισσες μάζεψαν 4 πόντους από τον Πάτση, ενώ από 3 θα πετύχουν ο Μαυρεδάκης και ο Μπουγιούκος Αλέξ.

Από τη δεύτερη περίοδο οι Melisses BC κλείνουν την άμυνά τους φέρνοντας το παιχνίδι σε ισορροπία. Χαρακτηριστικό είναι πως η περίοδος έληξε με το αμφίρροπο 10-10. Οι Χάνειball όμως είχαν και κράτησαν το +10 της καυτής εκκίνησής τους. Τρίποντο πέτυχαν οι Χριστόπουλος Κ. Κων. και Δημητρίου, με τους Βασιλείου και Γεωργίου να πετυχαίνουν από 2. Οι Μέλισσες αντίστοιχα είχαν 4 πόντους από τον Μαυρεδάκη, 3 από τον Μπουγιούκο Αλέξ., 2 από τον Παπαδιά και μία βολή πέτυχε ο Μπουγιούκος Στεφ..

Η τρίτη περίοδος δε θα είναι τίποτα άλλο από πιστή αντιγραφή της δεύτερης, με ένα καλάθι καλύτερους τους Χάνειball. 12-10 το επιμέρους σκορ και είδαμε τον Χριστόπουλο Κ. Κων. να πετυχαίνει 8 πόντους με 2 τρίποντα και τους συμπαίκτες του Βασιλείου και Χριστόπουλο Κ. Ιωαν. από 2. Οι Μέλισσες άθροισαν από ένα καλάθι οι Χριστόπουλος Βασ., Τζιουμακλής και Μπουγιούκος Αλέξ., ενώ 4 θα πετύχει ο Πάτσης.

Δυστυχώς στην τέταρτη περίοδο οι δύο ομάδες δεν μας έδωσαν την ένταση του ντέρμπυ που περιμέναμε, καθώς με σκορ περιόδου 5-4 είχαν σβήσει εντελώς, σχεδόν, τις μηχανές τους. ΧάνειBall, 3 πόντοι Χριστόπουλος Σερ. Κων. και 2 Γεωργίου και οι Μέλισσες είχαν από ένα καλάθι Μαυρεδάκης και Μπουγιούκος Αλέξ.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/12 βολές, 13/46 δίποντα και 5/17 τρίποντα. Πήραν 42 rebounds (13 επιθετικά), έδωσαν 10 assists, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 block. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αντίστοιχα 5/15 βολές, 13/44 δίποντα και 1/10 τρίποντα. Πήραν 39 rebounds (11 επιθετικά), έδωσαν 5 assists, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

MVP του αγώνα ήταν ο Χριστόπουλος Κ. Κων/νος (Χάνειball) που πέτυχε 19 πόντους έχοντας 1/2 βολές, 3/6 δίποντα και 4/7 τρίποντα. Πήρε 2 επιθετικά rebounds και έκλεψε 3 φορές τη μπάλα, με τελικό efficiency 15 (Λάθη:2)

Πολυτιμότερος για τους ηττημένους ήταν ο Μαυρεδάκης (Melisses BC) που πέτυχε 9 πόντους έχοντας 3/4 βολές, 3/6 δίποντα και 0/1 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ (3 επιθετικά) και έκλεψε 2 φορές τη μπάλα, με τελικό efficiency 11 (Λάθη:4)

Χάνειball (Γεωργίου): Βασιλείου 6, Χριστόπουλος Κ. Κων/νος 19(4), Χριστόπουλος Κ. Δημήτρης, Χριστόπουλος Κ. Ιωάννης 2, Χριστόπουλος Σερ. Κων/νος 11, Χριστόπουλος Σερ. Δημήτριος , Γεωργίου 6, Δημητρίου 3(1), Κορδάς 2, Ταβουλαρέας.

Melisses BC (Πάτσης): Χριστόπουλος Βασίλης 2, Παπαδιάς 2, Τζιουμάκλης 2, Μαυρεδάκης 9, Μπουγιούκος Αλ. 9(1), Μπουγιούκος Στ. 1, Πάτσης 9, Μπάνος, Κουκουλάς.

Τι μας άρεσε: Με εξαίρεση την πρώτη περίοδο, οι ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο.

Τι δεν μας άρεσε: Η πτώση στο σκοράρισμα την τέταρτη περίοδο και από τις δύο ομάδες.