21/05/2022
Intercity BC 7 4 16 5 - 32 -
Most Wanted 8 16 16 14 - 54 -

Με αέρα «nioniovic» οι Most Wanted!

Με το δεξί ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις του στο φετινό Summer της Development League οι Most Wanted που επικράτησαν στο Basketaki Arena της Intercity με 54-32.

Κακός ήταν ο ρυθμός στο πρώτο δεκάλεπτο για τις δύο ομάδες, οι οποίες δυσκολεύονταν αρκετά να βρουν τον τρόπο προς το αντίπαλο καλάθι. Οι Most Wanted, έκλεισαν τη περίοδο μπροστά στο σκορ με 8-7 με τους Nioniovic, Αναγνώστη, Μπλιθικιώτη και Μήτση να σκοράρουν. Για την Intercity, από 2 έβαλαν Σταματόπουλος, Φιλίνης και Μπλαφούτης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Most Wanted ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και με τους Κάλα και Αναγνώστη να βάζουν από 5 πόντους πήραν διψήφια διαφορά, 24-11, με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Για τους τυπικά γηπεδούχους, 3 έβαλε ο Νικολάου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Most Wanted συνέχισαν να διατηρούν τα ηνία. Με επίθεση για… σεμινάριο και «σκυλίσια» άμυνα οι «καταζητούμενοι» προηγήθηκαν με 13 πόντους, 40-27 στο 30’. Σε αυτό το διάστημα ο Κωνσταντίνου έβαλε 7 πόντους για τους Most, ενώ  για την Intercity, 6 έβαλε ο Σταματόπουλος και 5 πόντους ο Μπαλαφούτης.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Most Wanted διαχειρίστηκαν άψογα το προβάδισμα που είχαν και έφτασαν τελικά σε μία δίκαιη νίκη με 54-32, ξεκινώντας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις υποχρεώσεις του στο φετινό Summer. Από την άλλη, η Intercity είχε σοβαρό επιθετικό πρόβλημα και δεν μπόρεσε να διεκδικήσει την νίκη.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Γιάννης Κάλας με 10 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Νικολάου με 9 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη.

Συνολικά η Intercity είχε 12/57 εντός πεδιάς, 1/17 τρίποντα και 7/17 βολές. Πήρε 41 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 14 φορές την μπάλα, έκαναν 16 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη οι Most Wanted είχαν 22/63 εντός πεδιάς, 3/15 τρίποντα και 7/15 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα, έκαναν 16 λάθη και 6 τάπες.

Intercity (Μπαλαφούτης): Αντωνίου, Μπαλαφούτης 7, Νικολάου 9, Παπαδόπουλος, Σπαής Α, Σπαής Γ 8, Σταματόπουλος 8, Σταυρόπουλος , Φιλίνης 2.

Most Wanted (Λαγονικάκος): Αναγνώστης 13, Διονυσόπουλος 4, Κάλας 10, Κουσάκης 6, Κωνσταντίνου 9, Μήτσης 5, Μπλιθικιώτης 7, Πίκουλης, Παπακωνσταντίνου.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!