27/10/2021
Sun City Spurs 22 16 13 10 - 61 -
Intercity BC 11 13 15 11 - 50 -

Με Άκη το δεύτερο ροζάκι των Spurs!

Έχοντας σε τρομερή βραδιά τον Άκη Παπακωνσταντίνου με 15 πόντους και πέντε τρίποντα, οι Sun City Spurs κέρδισαν την Intercity με 61-50 στο Περιστέρι και έκαναν το 2/2 στον έκτο όμιλο της D2-League!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Sun City Spurs, καθώς με 4 (!) τρίποντα του Παπακωνσταντίνου, 5 πόντους του Μπόζα και τρίποντο του Μιχαλόπουλου, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +11, 22-11. Ο Αντωνίου με 6 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, ενώ από 2 είχαν οι Σταματόπουλος και Μπαλαφούτης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, με τους μπλε να έχουν τον απόλυτο έλεγχο της συνάντησης και με δύο τρίποντα του Μιχαλόπουλου, 4 πόντους του Ντεντόπουλου και βοήθειες των Ρήγου – Κουκούλη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 14 πόντων, 38-24. Την Intercity κράτησαν όρθια σε εκείνο το σημείο οι 7 πόντοι του Μπαλαφούτη, ενώ από 3 πρόσθεσαν οι Νικολάου και Σταματόπουλος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Spurs συνέχισαν να οδηγούν το ματς και με 4 πόντους του Ρήγου, έμμεσο τρίποντο του Μιχαλόπουλου και τρίποντο του Θεοδωρακόπουλου, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +12, 51-39. Ο Νικολάου με 9 πόντους ηγήθηκε της επίθεσης των φιλοξενούμενων σε εκείνο το διάστημα, 3 πρόσθεσε ο Σταματόπουλος και 2 ο Φιλίνης. Σκορ τρίτης περιόδου 51-39!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Πέλεχα διαχειρίστηκε άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Παπακωνσταντίνου και Μπόζα με ένα τρίποντο ο καθένας, έφτασε δίκαια στη νίκη με 61-50. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Αντωνίου και Σπαής με 4 πόντους έκαστος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/14 βολές, 10/33 δίποντα και 11/27 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 6 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/18 βολές, 16/43 δίποντα και 3/13 τρίποντα. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Κορυφαίος των Sun City Spurs για ακόμη μια φορά ο Ντεντόπουλος με 4 πόντους, έχοντας 0/1 βολή και 2/3 δίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 4 μπλοκ. Πολυτιμότερος της Intercity ο Νικολάου με 14 πόντους (double-double), έχοντας 4/8 βολές, 2/7 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα.

Sun City Spurs (Ντεντόπουλος): Μιχαλόπουλος 14 (3), Ρήγος 7 (1), Θεοδωρακόπουλος 3 (1), Νίτσικας, Κουκούλης 5, Ντεντόπουλος 4, Φώτος, Μπόζας 9 (1), Μιχαντάς, Παπακωνσταντίνου 15 (5), Γιουλούντας 4

Intercity (Μπαλαφούτης): Φιλίνης 2, Σταματόπουλος 10, Μπαλαφούτης 10 (1), Νικολάου 14 (2), Αντωνίου 10, Σπαής 4

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία των Sun City Spurs από την περιφέρεια!