24/06/2021
Phoenix Bums 17 17 13 17 - 64 -
Uncle Drew 20 10 18 23 - 71 -

Με άλλη ταχύτητα οι Uncle Drew!

Το βράδυ της Τετάρτης 23, Ιουνίου στο Basketaki Arena, οι αθλητικοί και ανανεωμένοι Uncle Drew , έκαναν ανατροπή από το ημίχρονο και επικράτησαν των πολύ καλών για τρία δεκάλεπτα Phoenix Bums με 64 – 71.

Με γρήγορους ρυθμούς και πολλή ταχύτητα και ενέργεια ξεκίνησαν τον αγώνα οι δύο ομάδες. Οι Phoenix Bums έβρισκαν λύσεις στην επίθεση κυρίως με Μοσχόφογλου (8) και Κοβάτσο(5), ενώ οι Drew με ταχυδυναμικούς και σκόρερ τους Χρονόπουλο(10) και Μουστάκα(7) είχαν προβάδισμα με 17 – 20.

Μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν το προβάδισμα με Χρονόπουλο(4) και Μπονάτσο(4) να ηγούνται στην επίθεση, αλλά η αντεπίθεση των γηπεδούχων με πλουραρισμό στην επίθεση καθώς 6 παίκτες σκόραραν (Κοβάτσος και Μοίρας από 4), τους έστειλε στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 34 – 30.

Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου οι Bums με ηγέτη τον Λάσπα ξέφυγαν με 10(42-32). Σε εκείνο το σημείο οι Drew σοβαρεύτηκαν και έβγαλαν πολύ ενέργεια! Παρά τους 5 συνεχόμενες πόντους του Παπαντωνίου, βρήκαν απάντηση με τον Χρονόπουλο(9) να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοση του και με τον Κανδηράκη να προσθέτει ένα τρίποντο πήραν προβάδισμα 47 – 48.

Κανδηράκης με νέο τρίποντο και Αγγελογιανόπουλος με δύο υπέροχα καλάθια άνοιξαν τον χορό στην τέταρτη περίοδο για να απαντήσει ο Κοβάτσος με τρίποντο για το 50 – 55. Στα 6 λεπτά που απέμεναν για την λήξη , οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν σε κανένα σημείο του αγώνα την πρωτοπορία. Ο Χρονόπουλος(11) συνέχισε να σκοράρει ακατάπαυστα στην επίθεση με βοηθούς τους Μπονάτσο και Χονδρογιάννη, ενώ για τους γηπεδούχους ο Παπαντωνίου κυρίως προσπαθούσε , χωρίς να μπορέσει να αποτρέψει το μοιραίο. Τελικό σκορ 64 – 71.

Hall of Fame MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Ανδρέας Χρονόπουλος με 34 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μάρκος Χαλκιόπουλος με 10 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Phoenix Bums είχαν 21 / 54 δίποντα, 5 / 16 τρίποντα, 7 / 8 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη. Οι Uncle Drew είχαν 20/ 34 δίποντα, 6 / 34 τρίποντα, 13 / 20 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ , μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Phoenix Bums(Κοβάτσος): Μοσχόφογλου 14 (6ρ.), Παπαντωνίου 17(3ας.), Χαλκιόπουλος 10 (10ρ.), Μπαλτζόγλου, Μοίρας 4, Καπετανάκης, Κοβάτσος 11, Δασκαλάκης 2, Λάσπας 6.

Uncle Drew( Χριστοδουλόπουλος ):Χονδρογιάννης 3, Βλισίδης 2, Χριστοδουλόπουλος 2, Αραβαντινός 2 (7ρ.), Μπονάτσος 6(7ρ.), Αρβανιτάκης 2, Κανδηράκης 6, Μουστάκας 8, Χρονόπουλος 34 (7ρ.), Αγγελογιανόπουλος 6.

Τι μας άρεσε: H ετοιμότητα των δύο ομάδων παρά την απουσία μηνών.