23/06/2021
Aladalon 16 21 5 23 - 65 -
Peristeri Phantoms 20 6 9 11 - 46 -

Με νέο… αέρα οι Aladalon!

Ιδανική ήταν η πρεμιέρα του καλοκαιρινού πρωταθλήματος για τους Aladalon, καθώς για τον πρώτο όμιλο επικράτησαν των Ξοφλημένων με 65-46 στο κλειστό του Κολωνού, έχοντας αρκετά νέα πρόσωπα στην σύνθεσή τους.

Οι Ξοφλημένοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν πιο δυνατά το ματς, καθώς με 5 πόντους του Παπαδάκη, 5 του Κάλα, 4 του Γεωργακά και 4 του Σαρικλάκη, προηγήθηκαν δύο φορές με αέρα 8 πόντων, 0-8 & 6-14, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +4, 16-20. Τους γηπεδούχους κράτησαν στα πρώτα λεπτά κοντά στο σκορ οι Χαντζής και Κάκαρης με 6 και 5 πόντους, αντίστοιχα.

Αλλαγή σκηνικού στην δεύτερη περίοδο της συνάντησης, με τους Aladalon να βάζουν μπρος τις μηχανές τους και με 7 πόντους του Μιχαηλίδη, 4 του Σουβλέρη και τρίποντο του Φελεμέγκα, πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας διψήφια διαφορά 11 πόντων, 37-26. Το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς των φιλοξενούμενων σε εκείνο το διάστημα σημείωσε ο Σαρικλάκης.

Κλειστό ματς παρακολουθήσαμε στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με νέο τρίποντο του Μιχαηλίδη και καλάθι του Κάκαρη, οι γηπεδούχοι διατήρησαν το τιμόνι στα χέρια τους, 42-35. Τους Ξοφλημένους διατήρησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στην τρίτη περίοδο οι 4 νέοι πόντοι του Κάλα και οι 3 του Σαρικλάκη. Σκορ τρίτης περιόδου 42-35!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Aladalon είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με ακόμη 8 πόντους του Χαντζή, δύο τρίποντα του Φελεμέγκα, 4 πόντους του Μελανοφρύδη και τρίποντο του Κάκαρη, έφτασαν εν τέλει εύκολα στη νίκη με 65-46. Δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν στα τελευταία λεπτά οι Ξοφλημένοι, παρά τους 4 πόντους του Παπαδάκη και τους 3 του Κρινή.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 2/5 βολές, 15/46 δίποντα και 11/36 τρίποντα. Πήραν 60 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 17 φορές και έκαναν 21 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/19 βολές, 14/45 δίποντα και 3/18 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 18 φορές, έκαναν 21 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Hall of Brands mvp των Aladalon ο Φελεμέγκας με 11 πόντους, έχοντας 1/2 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Ξοφλημένων ο Κάλας με 10 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές, 1/4 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και υπέπεσε σε 3 λάθη.

Aladalon (Αθανασάκος): Κάκαρης 11 (2), Φελεμέγκας 11 (2), Μιχαηλίδης 12 (2), Αθανασάκος 2, Σουβλέρης 4, Μελανοφρύδης 9, Λεντζάκης, Κτενίδης 2, Λιβανός, Χαντζής 14 (4)

Ξοφλημένοι (Κρινής): Φιλιππής, Κρινής 7, Παπαδάκης 9 (1), Κότσιρας 4, Σαρικλάκης 11, Κάλας 10 (2), Γεωργακάς 5

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική μέρα που βρέθηκε η περιφέρεια των Aladalon, βγάζοντας το φίδι από την τρύπα στα κρίσιμα σημεία της συνάντησης!