21/09/2023
Athens Bucks 13 19 10 10 - 52 -
Drunk Team 10 5 10 9 - 34 -

Με άμυνα από ατσάλι οι Athens Bucks!

Βραδάκι Πέμπτης στο Μπουρνάζι, οι Athens Bucks του Δημήτρη Δανιά, παίζοντας άμυνα για σεμινάριο πήραν την πρώτη τους νίκη στον 3ο όμιλο της Development 1, επικρατώντας της Drunk Team με 52-34, ρίχνοντας τους τελευταίους στο 1-1 και βάζοντας φωτιά στον όμιλο!

Ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο και για τις δύο ομάδες, με την Drunk Team να ανοίγει το σκορ με ένα τριποντάκι του Μουλαρογάννη, το οποίο ακολούθησαν 4 πόντοι του Μήτσικα και ένα ακόμη τρίποντο του Γρηγόρη Κανιά. Από την άλλη, οι Athens Bucks βρήκαν λύσεις από το low post με τον Αμανατίδη (4π.), από τις γραμμές των βολών με τον Δανιά (2π.) και από τα 6,75 με τον Πούγια (5π.). Σκορ πρώτου δεκαλέπτου, 13-10!

Το δεύτερο δεκάλεπτο άνοιξε με δύο πόντους του Πούγια και τους Athens Bucks να κρατούν στο μηδέν την Drunk Team για δύο λεπτά, παίζοντας καλή άμυνα. Ο Φωτεινός πήρε για τα καλά μπρος, και με 14 δικούς του πόντους, έστειλε τη διαφορά στους 12, 2:40 πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Η Drunk δυσκολεύτηκε επιθετικά, αλλά βρήκε το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι δια χειρός Σταυροπούλου (3π.) και Μύτικα (2π.). Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με τους Athens Bucks να προηγούνται με διαφορά 17 πόντων, 32-15.

Η Drunk Team μπήκε με ένταση και βρήκε λύσεις στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου, με μπροστάρη τον Μήτσικα (4π.) και τα αδέρφια Κανιά να τον ακολουθούν με δύο πόντους ο καθένας. Οι Athens Bucks συνέχισαν να ευστοχούν από μέση απόσταση, με τον Αμανατίδη (2π.) τον Καρταλίδη (4π.), και με τις δύο βολές του Φωτεινού (4π.), έφτασαν να προηγούνται με 42-25, ένα λεπτό πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν τελευταίο δεκάλεπτο, με τους Athens Bucks να συνεχίζουν να παίζουν το παιχνίδι τους από τη μέση απόσταση, με σκόρερ τους Φωτεινό (2π.) , Λυραντωνακη (4π.) και Αμανατίδη (2π.). Στην αντίπερα όχθη, η Drunk Team έσπασε το ρόδι με το εύστοχο δίποντο του Σταυρόπουλου, μετά τα πρώτα τέσσερα λεπτά και σκόραρε στη συνέχεια με τον Βιτάλη (4π.) και τον Τάσο Κανιά (3π.). Οι Athens Bucks πήραν τελικά τη νίκη με 42-25, δείχνοντας πολύ καλή εικόνα και αναγκάζοντας την Drunk Team στην πρώτη της ήττα για φέτος.

Betsson mvp για το σύνολο του Δανιά αναδείχτηκε ο Μάκης Αμανατίδης με 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Athens Bucks (Δανιάς): Αμανατίδης 8, Βερώνης 3, Γκορίτσας, Δανιάς 2, Καρανίκας , Καρταλίδης 6, Λυραντωνάκης 6 (7 ριμπ.), Πούγιας 7, Φωτεινός 20, Χριστόπουλος

Drunk Team (Μουλαρογιάννης): Zeneli, Βιτάλης 4, Κανιάς Τάσος 5, Κανιάς Γρηγόρης 5, Μήτσικας 10, Μουλαρογιάννης 3, Παπαβασιλείου, Παπαπαναγιώτου, Σπυρόπουλος 7, Τζάθας

Τι μας άρεσε: Η υποδειγματική άμυνα των Bucks και η επιστροφή της Drunk Team στα παρκέ της διοργάνωσης!