20/05/2023
Run & Gun B.C 15 6 7 10 - 38 -
Beer Team 13 8 12 11 - 44 -

Με άμυνα για σεμινάριο η Beer Team!

Το απόγευμα του Σαββάτου 20 Μαΐου στο Basketaki Arena, η Beer Team παίζοντας καταπληκτική άμυνα για 40 λεπτά, κράτησε χαμηλά στο σκορ τους συνήθως εύστοχους Run and Gun και πανηγύρισε την τρίτη της νίκη με 38 – 44.

Οι ομάδες δεν κατάφεραν να πάνε σε γρήγορο ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο, λόγω των πολλών φάουλ που υπέπεσαν, με το παιχνίδι να είναι ισορροπημένο και τους Run and Gun να παίρνουν προβάδισμα στην εκπνοή με τρίποντο του Ντούφα. Νούκε, Δημητρόπουλος και Μποτώνης , ήταν οι υπόλοιποι που έβαλαν 3 πόντους για τους προπορευόμενους , ενώ την Beer Team οδηγούσαν Θεοδοσόπουλός, Κρεκούκης και Γρατσίας που πέτυχαν επίσης από 3 πόντους.

Με το σταγονόμετρο σκόραραν οι ομάδες στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις άμυνες να είναι οι πρωταγωνίστριες και τους αντιπάλους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 21 – 21. Μουσαϊλίδης με τρίποντο και Γεώργας με δίποντο έδιναν τις λύσεις για τους τυπικά γηπεδούχους, ενώ για τους φιλοξενούμενους από ένα καλάθι πέτυχαν και Ανδρόνικος, Τζατζαράκης, Θεοδοσόπουλος και Λαγουτάρης.

Η Beer Team ήταν συγκλονιστική στην άμυνα στα πρώτα 7 λεπτά της τρίτης περιόδου και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση κυρίως με 6 πόντους του Κρεκούκη και τρίποντο του Μαυράκη, έχτισε διάφορα 8 πόντων. Οι Run and Gun βρήκαν το πρώτο τους καλάθι μετά το 27 με δίποντο του Στέφου και με τον Γεωργακίου να σημειώνει άλλο ένα, μείωσαν σε 28 – 33.

Οι Run and Gun μπήκαν αγριεμένοι στο τέταρτο δεκάλεπτο και μπροστάρη τον Στέφο με 5 πόντους, καταφέρουν να προσπεράσουν με 35 – 33. Σε εκείνο το σημείο, η Beer Team έπαιξε ξανά με την γνωστή της συνταγή στην άμυνα, βρήκε λύσεις στην επίθεση με Μεταξά(4),Θεοδοσόπουλο, Κρεκούκη και Ανδρόνικο και πήρε τη νίκη με 38 – 44 που της εξασφάλισε την παρουσία της στην επόμενη φάση.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Γιώργος Κρεκούκης με 9 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημοσθένης Στέφος με 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Run and Gun είχαν 8/32 τρίποντα, 4/27 τρίποντα, 10/36 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Η Beer Team είχε 15/40 διποντα, 2/21 τρίποντα, 8/13 βολές, κατέβασε 50 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 6 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 18 λάθη.

Run and Gun(Θεοχαρίδης): Γεωργακίου 2, Γεώργας 5, Δημητρόπουλος 4, Θεοχαρίδης, Μουσαϊλίδης 3, Μπέλλος 1, Μποτώνης 8(8ρ.) Νούκε 3, Ντούφας 3, Παντελάκης 2, Πρισιμιτζής, Στέφος 7.

Beer Team(Α.Μαυράκης): Ανδρόνικος 6, Γρατσίας 4, Θεοδοσόπουλος 9, Κρεκούκης 9(9ρ.), Λαγουτάρης 5, Μαρφαντάς, Μαυράκης 3, Μεταξάς 6(10ρ.), Ξυγκάκης , Τζατζαράκης 2.

Τι μας άρεσε: Η εκπληκτική ενέργεια στην άμυνα των νικητών!