21/10/2023
Most Wanted 14 12 16 15 - 57 -
Saint Pauli 10 11 9 17 - 47 -

Με άμυνα για σεμινάριο οι Most Wanted!

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους στον δεύτερο όμιλο της Evolution, πέτυχαν το απόγευμα του Σαββάτου οι Most Wanted, καθώς με άμυνα που τσάκιζε κόκκαλα και κατάθεση ψυχής από όλους τους παίκτες, επικράτησε απόλυτα δίκαια απέναντι στην αήττητη μέχρι τότε Saint Pauli με 57 – 47.

Οι δυο ομάδες έδωσαν μεγαλύτερη έμφαση στην άμυνα στο πρώτο δεκάλεπτο, με την Saint Pauli να ξεκινά καλύτερα με Κονταρίδη - Λεμονίδη να σκοράρουν από 4 πόντους και τους Μost να ισορροπούν το ματς με την είσοδο του Μπλιθικιώτη και με δύο τρίποντα του Κουσάκη και 5 πόντους του Παπαδόπουλου να παίρνουν τα ηνία του αγώνα(14-10).

Οι ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν και στην δεύτερη περίοδο με το σκορ να μένει χαμηλά και τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 26 – 21. Ο Κάλας ήταν το σημείο αναφοράς στην επίθεση των Most με 7 πόντους, με τον Κουσάκη να προσφέρει ακόμα ένα τρίποντο, ενώ την Saint Pauli κρατούσε ο Πιτένης με 6 πόντους, με τον Λεμονίδη να σκοράρει μία φορά από τα 6.75.

Οι Most ήταν συγκλονιστικοί στην άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο καθώς δέχτηκαν μόλις 9 πόντους και με τον Βελτσίστα να ξυπνάει για τα καλά με 7 πόντους, τον Σάκη να πυροβολεί δις από την περιφέρεια και τον Κάλα να κάνει όλη τη βρώμικη δουλειά βάζοντας κι ένα τριποντάκι, έστειλαν τη διαφορά στο + 12. Στη φτωχή συγκομιδή της μπλεγμένης και αποδιοργανωμένης Saint Pauli, ξεχώρισε ο Παντελής με 5 πόντους.

H Saint Pauli ήθελε να παίξει τα ρέστα της και μπήκε αρκετά καλά στην τέταρτη περίοδο. Με 7 πόντους του Λεμονίδη και 4 του Κονταρίδη πλησίασε 48 – 41 θέλοντας να αλλάξει το μονέντουμ. Οι Most έμειναν ψύχραιμοι σε αυτήν την αντεπίθεση με τον Παπαδόπουλο να βγαίνει μπροστά με 5 πόντους και με τρίποντα από Κάλα και Κουσάκη, έστειλαν τον μήνυμα πως δε χάνουν σήμερα, με το τελικό 57 – 47 να απεικονίζει την εικόνα του παιχνιδιού.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Δημήτρης Κουσάκης με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θεόδωρος Λεμονίδης με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι Most είχαν 13 / 29 δίποντα, 9 / 32 τρίποντα, 4 / 9 βολές, κατέβασαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη.

Η Saint Pauli είχε 14 / 29 δίποντα, 4 / 20 τρίποντα, 7 / 16 βολές, κατέβασε 35 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 5 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 10 λάθη.

Most Wanted(Καραμασιώτης): Βελτσίστας 7, Κάλλας 13(7ρ.), Καραμασιώτης 8, Κουσάκης 14(7ρ.), Μήτσης 4, Μπλιθικιώτης 2, Παπαδόπουλος 9.

Saint Pauli (Καραμπάς): Καραμούλας, Καραμπάς, Καρυοφύλλης 2, Κονταρίδης 8(11ρ.), Λεμονίδης 16(9ρ.), Μόνος, Παντελής 11, Πιτένης 10, Τζοβάρας.

Τι μας άρεσε:
Το πάθος και η συγκέντρωση που είχαν οι νικητές στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού.