02/03/2023
Most Wanted 7 19 17 24 - 67 -
Bonobo BC 17 8 9 9 - 43 -

Με άμυνα από ατσάλι οι Most Wanted!

Το βράδυ της Πέμπτης στο Athens Sports Hall οι Most Wanted επικράτησαν των Bonobo BC με 67-43 στα πλαίσια του δευτέρου ομίλου της Evolution League, υπερκαλύπτοντας μάλιστα και την διαφορά από την ήττα του πρώτου γύρου (54-46). Μετά το πρώτο μουδιασμένο δεκάλεπτο η ομάδα του Σάκη Καραμασιώτη ήταν εξαιρετική αμυντικά, καταφέρνοντας να δεχτεί μονοψήφιο αριθμό πόντων στις επόμενες τρεις περιόδους.

Σαφώς καλύτερα ξεκίνησαν το ματς οι Bonobo. Οι φιλοξενούμενοι δέχθηκαν μόλις ένα καλάθι εντός πεδιάς, ενώ σκόραραν με αξιοσημείωτη πολυφωνία και με πρωταγωνιστές τους Αλφαντή (6π.) και Μπάμπαλη (6π.), χτίζοντας διψήφιο προβάδισμα από νωρίς. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 7-17.

Η συνέχεια, ωστόσο, δεν ήταν ανάλογη. Οι Most κατάφεραν να περιορίσουν αισθητά το μεγαλύτερο επιθετικό όπλο των φιλοξενούμενων (Μπάμπαλης), χάρη στις εξαιρετικές προσωπικές, κι όχι μόνο, άμυνες των Κουσάκη και Παπαδόπουλου. Κάπως έτσι, λοιπόν, οι μετέπειτα νικητές πήραν ψυχολογία και στην επίθεση και με δράστες τους Παπαδόπουλο (8π.), Μπλιθικιώτη (3π.), Καραμασιώτη (3π.), Κωνσταντίνου (3π.) και Κάλα (2π.) μπήκαν εκείνοι σε θέση οδηγού έστω και με βραχεία κεφαλή. Σκορ ημιχρόνου, 26-25.

Μετά την ανάπαυλα τα προβλήματα στην επίθεση των Bonobo παρέμειναν άλυτα. Με επιμέρους 17-9 και τους Αναγνώστη (6π.), Πίκουλη (4π.), Παπαδόπουλο (2π.), Καραμασιώτη (2π.) και Κουσάκη (2π.) να σκοράρουν με συνέπεια, οι γηπεδούχοι άρχισαν να χτίζουν διαφορά σχετικής ασφαλείας. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 43-34.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Most Wanted ήταν καταιγιστικοί. Διατηρώντας την γρανιτένια άμυνα και βρίσκοντας λύσεις στο ανοιχτό γήπεδο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν γρήγορα τον δείκτη της διαφοράς κοντά στο +20, ρίχνοντας ουσιαστικά τίτλους τέλους στο ματς. Ο Κωνσταντίνου (11π.) ήταν αυτός που ξεχώρισε στο φινάλε, πιστοποιώντας την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρίσκεται τον τελευταίο καιρό, ενώ οι Παπαδόπουλος (6π.), Καραμασιώτης (4π.) και Μπλιθικιώτης (3π.) προσέφεραν κι εκείνοι αξιόπιστες λύσεις. Οι Bonobo μάταια προσπαθούσαν να βελτιώσουν την εικόνα τους, με τους Μπάμπαλη (5π.) και Αρμενιάκο (2π.) να σκοράρουν στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Στο τέλος του αγώνα, οι Most Wanted είχαν 21/47 δίποντα, 3/18 τρίποντα και 16/24 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη και 3 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Bonobo BC είχαν 13/48 δίποντα, 3/24 τρίποντα και 8/13 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 18 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Παπαδόπουλος με 19 πόντους και double-double, έχοντας 7/13 δίποντα, 1/6 τρίποντα και 2/4 βολές. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 3 λάθη σε 34 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αθανάσιος Κόρδας με 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και κανένα λάθος σε 22 λεπτά συμμετοχής.

Most Wanted (Καραμασιώτης) : Αναγνώστης 6, Ελευθεράκης, Κάλας 2, Καραμασιώτης 14 (1), Κουσάκης 2, Κωνσταντίνου 14, Μιτζέλος, Μπλιθικιώτης 6 (1), Νικολάου, Παπαδόπουλος 19 (1), Πίκουλης 4.

Bonobo (Φουραδούλας) : Αλφαντής 8, Αρμενιάκος 6, Βασιλειάδης 2, Κιτσαντάς 2, Κόρδας, Λεκάντης 4, Μπάμπαλης 21 (3), Μπίτσικας, Παπασωτηρίου, Φουραδούλας.

Τι μας άρεσε : Η αμυντική λειτουργία των Most Wanted.