12/10/2020
Komodo Dragons 8 11 20 12 - 51 -
Athens Bucks 5 9 13 12 - 39 -

Με άμυνα για σεμινάριο οι DPG Warriors!

Το απόγευμα της Κυριακής 11 Οκτωβρίου στο κλειστό του Κολωνού, οι Dpg Warriors μπήκαν με το δεξί στο πρωτάθλημα καθώς με όπλο τους την άμυνα επικράτησαν σχετικά εύκολα με 51 – 39 επί των Athens Bucks.
Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες έψαχναν να βρουν τα πατήματα τους. Οι Dpg ήταν ελαφρώς καλύτεροι και με πέντε πόντους του Βαζαίου και τρίποντο του Κωνσταντίνου είχαν προβάδισμα απέναντι στους Bucks που έβρισκαν λύσεις με Ζώταλη, Αμανατίδη και Σπυριδώνη (8 – 5.).
Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν δύο γρήγορα καλάθια με Σπυριδώνη και Σπύρου, αλλά η απάντηση των πράσινων με Πανόπουλο, Λαζαρίκο και Γιουλούντα έκαναν το σκορ 15-9. Στην συνέχεια η ομάδα του Γκορίτσα σκόραρε με Ζώταλη, Φωτεινό και Αμανατίδη, ενώ για τους Dpg , Βεργόπουλος με βολή και Βαζαίος με νέο τρίποντο διαμόρφωσαν το 19 – 14 σκορ ημιχρόνου.
Μέχρι τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι έβρισκαν λύσεις στην επίθεση με Κλεφτόγιαννη(5) και Μαράκη, ενώ για τους Bucks Σπύρου με 6 και Γιουρνάς μείωναν σε 26 – 23. Στην συνέχεια οι Dpg έσφιξαν πολύ την άμυνα τους. Δέχτηκαν μόνο δύο καλάθια από Φωτεινό και Σπυριδώνη, ενώ στην επίθεση με τον Κλεφτογιάνη να συνεχίζει το κρεσέντο του με 8 πόντους και τους Μαράκη και Λαζαρίκο να βοηθούν , ξέφυγαν ξανά με 39 –27.
Στο ξεκίνημα του τέταρτου και τελευταίου δεκαλέπτου οι Dpg μπήκαν ξανά με το μαχαίρι στα δόντια. Με πρωταγωνιστές τους Κωσταντίνου(5) και Πανόπουλο, έστειλαν την διαφορά στους 16 καθώς για τους Bucks πέτυχαν από ένα καλάθι Δανιάς και Σπυριδώνης (48 – 32.). Με 4 λεπτά να απομένουν για την λήξη του ματς οι γηπεδούχοι κατέβασαν ρυθμούς. Βρήκαν μόνο 3 πόντους με τον Πανόπουλο κι έτσι οι μπλε βρήκαν την ευκαιρία να μαζέψουν το σκορ με Ζώταλη, Δανιά και Φωτεινό , διαμορφώνοντας το τελικό 51 – 39.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Αναστάσης Κλεφτογιάννης με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Σπύρου με 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Συνολικά οι Dpg είχαν 17/39 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 11/20 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.
Οι Bucks είχαν 16/44 δίποντα, 1/14 τρίποντα, 6/18 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.
Dpg Warriors (Κωνσταντίνου): Βεργόπουλος 1, Πανόπουλος 8, Παπαγεωργίου 1, Κλεφτογιάννης 14, Λαζαρίκος 5, Μαράκης 4, Φώλας (7 ρ.),, Βαζαίος 8, Κωνσταντίνου 8, Γιουλούντας 2(8ρ.).
Athens Bucks (Γκορίτσας): Ζώταλης 7 (6ρ.) Σπύρου 9, Κουτσιανάς , Γκορίτσας, Σπυριδώνης 7, Νταντούλας , Δανιάς 4, Αμανατίδης 4 (10ρ.), Γιουρνάς 2, Κικάκης , Φωτεινός 6.