16/10/2022
Tebelwolves 6 12 7 22 - 47 -
Vatos Krokos 14 20 9 15 - 58 -

Με άμυνα για σεμινάριο οι Vatos Krokos !

Βράδυ Κυριακής στο Athens Sports Hall οι Vatos Krokos πέτυχαν την παρθενική τους νίκης στη Master League, επικρατώντας εύκολα των Tebelwolves με 47-58. Άμυνα για σεμινάριο από την ομάδα του coach Χατζηνικήτα που έχτισε από νωρίς διψήφιο προβάδισμα και έφτασε ακόμη και στο +20. Προβλημάτισαν οι Tebelwolves που μπήκαν μουδιασμένα στο ματς και κατάφεραν να βελτιώσουν την εικόνα τους μόνο προς στο φινάλε. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Οι Vatos μπήκαν απόλυτα συγκεντρωμένοι στο ματς. Με αξιοσημείωτη προσήλωση στην άμυνα και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Βιντζηλαίο (5π.), Διακάτο (3π.), Μπιστούνα (3π.) και Παπαναστασίου (3π.), οι φιλοξενούμενοι έχτισαν από νωρίς διαφορά. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι Tebelwolves, με τους Καραγρηγορίου (2π.) και Μασοκώστα (2π.) να πετυχαίνουν τους λιγοστούς πόντους της ομάδας τους. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 6-14.

Στο ίδιο μοτίβο και η συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου. Ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί παρουσιάστηκαν οι γηπεδούχοι, χάρη στις επιθετικές ενέργειες των Κασβή (5π.), Κορδαλή (3π.), Ζάτα (2π.) και Καραγρηγορίου (2π.). Στην αντίπερα όχθη, η πολύφωνη επίθεση των Vatos έδειχνε ασταμάτητη, με τους Αμαργιανό (6π.) και Παπαναστασίου (4π.) να ξεχωρίζουν. Σκορ ημιχρόνου, 18-34.

Μέτριο προς κακό ήταν το τρίτο δεκάλεπτο για αμφότερες τις ομάδες με το επιμέρους σκορ να γράφει 7-9 και τα δεδομένα να παραμένουν ως είχαν. Βελτιωμένοι αμυντικά εμφανίστηκαν οι Tebelwolves που συνέχισαν ωστόσο να σκοράρουν με το σταγονόμετρο. Το λιγότερο τους παραγωγικό διάστημα διένυσαν και οι Vatos, που βασίστηκαν κυρίως στον Μπιστούνα (5π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 25-43.

Στο φινάλε η ομάδα του Καραγρηγορίου κατάφερε να μειώσει σημαντικά τη διαφορά, σαν αποτέλεσμα και της χαλάρωσης των φιλοξενούμενων. Τζερεμές (6π.), Καραγρηγορίου (5π.) και Ηλιόπουλος (4π.) σκόραραν με συνέπεια για τους γηπεδούχους, ενώ ο Α. Χριστόπουλος πήρε μπρος στο φινάλε για τους Vatos με 7 πόντους και ένα τρίποντο. Κάπως έτσι, λοιπόν, η ομάδα του Κώστα Χατζηνικήτα πραγματοποίησε ιδανική πρεμιέρα στη νέα κατηγορία και έδειξε ότι ήρθε για να πρωταγωνίστησει.

Στο τέλος του αγώνα, οι Tebelwolves είχαν 9/38 δίποντα, 7/26 τρίποντα και 8/17 βολές. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Vatos Krokos είχαν 14/44 δίποντα, 6/22 τρίποντα και 12/25 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Παπαναστασίου με 10 πόντους, έχοντας 3/8 δίποντα και 4/5 βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος σε 24 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μιλτιάδης Κασβής με 5 πόντους, έχοντας 1/4 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, ενώ είχε 1 μπλοκ και μόλις 1 λάθος σε 23 λεπτά συμμετοχής.

Tebelwolves (Καραγρηγορίου) : Γεράνιος (7ρ.), Ζάτας 2 (7ρ.), Ηλιόπουλος 5 (1), Καραγρηγορίου 10 (6ρ., 1 τρ.), Κασβής 5 (12ρ.), Κορδαλής 7 (1), Κυριαζής 5 (6ρ.), Μασοκώστας 4 (3 κλεψ.), Στεριάδης 3 (1), Τζερεμές 6 (2).

Vatos Krokos (Χατζηνικήτας) : Αμαργιανός 6 (1), Βιντζηλαίος 9 (11ρ.), Διακάτος 7 (2), Καλλίτσας 2 (6ρ.), Λάζος 7 (1), Μπιστούνας 10 (1), Παπαναστασίου 10 (9ρ.), Χριστόπουλος Α. 7 (8ρ.).

Τι μας άρεσε : Η αμυντική λειτουργία των Vatos Krokos και το εξαιρετικό κλίμα ανάμεσα στις δύο ομάδες.