31/03/2024
Sepolia Sharks 2 11 9 13 - 35 -
Pink Paper 13 9 12 10 - 44 -

Με άμυνα για σεμινάριο πήραν προβάδισμα οι Pink Paper!

Οι ομάδες έβγαλαν μεγάλη ένταση στο παιχνίδι τους στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους Sharks να μπλοκάρουν από την εξαιρετική άμυνα των Pink Paper και τους τυπικά φιλοξενούμενους να στέλνουν από νωρίς τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Μποτσάκος με 5 πόντους και Ορφανίδης – Καραΐσκος με τρίποντα τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων, ενώ το μοναδικό καλάθι για τους Σεπολιώτες πέτυχε ο Μπόνης.

Οι ομάδες συνέχιζαν να παίζουν σε υψηλό τέμπο στην δεύτερη περίοδο, με το παιχνίδι να είναι ισορροπημένο και τους γηπεδούχους να μειώνουν 13 – 22 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.Οι Sharks με ασφυκτική άμυνα και ηγέτη τον Μπαρτσώκα(5) κατάφεραν να πλησιάσουν στους 5, με τους Pink Paper να ισορροπούν στην συνέχεια και με το δίδυμο Μποτσάκου(5) και Ανδρουτσόπουλου(4) να δίνουν τις λύσεις, να ξεφεύγουν με +9.

Οι Sharks φάνηκαν να μπαίνουν αποφασισμένοι στην τρίτη περίοδο να πουλήσουν ακριβά το τομάρι τους και με τον Μακαρίτη να πετυχαίνει 6 συνεχόμενους πόντους, μείωσαν τη διαφορά. Στην συνέχεια οι Pink Paper έφεραν και πάλι το ματς στα μέτρα τους, πήραν ψυχολογία με το τρίποντο του Καραΐσκου και με Μποτσάκο – Ορφανίδη να παίρνουν την κατάσταση στα χέρια τους με 4 πόντους έκαστος, ξέφυγαν με 22 – 34.

Στην τελευταία στροφή της αναμέτρησης, Πρασόπουλος και Αζάρ ευστόχησαν από τα 6.75 για τους φιλοξενούμενους,κόβοντας τα όνειρα των γηπεδούχων για την ολική ανατροπή(27-40). Καρχαρίες παρόλη την ψυχρολουσία δεν σταμάτησαν να παλεύουν και με αιχμή του δόρατος στην συνέχεια τον Σ. Σελεμενάκη με 4 πόντους, κατάφεραν να κατεβάσουν τη διαφορά και να διαμορφώσουν το τελικό 35 – 44.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Θεόδωρος Μποτσάκος με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Εμμανουήλ Μπόνης με 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Sepolia Sharks(Κορμανός): Δημητρόπουλος 2, Καντιώτης 1(8ρ.), Κορμανός, Κυργιόπουλος, Λέσκος, Μακαρίτης 10, Μπαρτσώκας 8, Μπόνης 9, Δ. Σελεμενάκης, Σ. Σελεμενάκης 4, Σόβολος.

Pink Paper(Αζάρ): Αζάρ 4, Καμπόσος 2, Καραΐσκος 6, Καρπούζης 1, Κοντομίχος, Μποτσάκος 16, Ορφανίδης 8, Πρασόπουλος 3, Ανδρουτσόπουλος 4.

Τι μας άρεσε: Το τεράστιο πάθος που έβγαλαν οι ομάδες και στα 40 λεπτά της αναμέτρησης.