05/10/2021
Old School 7 13 24 18 - 62 -
Terroristas 9 9 3 5 - 26 -

Με άμυνα γρανίτη στην επόμενη φάση οι Old School!

Στο κλειστό των Μελισσίων  για τη διοργάνωση του basketaki cup , o ΑΟΚ Old School εξασφάλισε το εισιτήριο για την επόμενη φάση, καθώς συνέτριψε τoυς Terroristas με 62-26.

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική μέρα  τον Γιώργο Κόντο , καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ, πίεσε στην άμυνα, κυριάρχησε στους αιθέρες και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίρια χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 11 πόντους και 12 ριμπάουντ  στο ενεργητικό του.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο  αγώνας θύμιζε εν πολλοίς αγώνα πυγμαχίας με το ένα χτύπημα να διαδέχεται το άλλο . Οι γηπεδούχοι έδωσαν το έναυσμα , καθώς πήραν νωρίς τα ηνία στο σκορ με τρεις πόντους διαφορά , 5-2 , με τους Terroristas  να απαντάνε και με ένα επιμέρους 2-7 να κλείνουν τη περίοδο σε θέση οδηγού με 7-9 .

Το δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης ήταν ένα πραγματικό ντέρμπυ με τους Τerroristas να έχουν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος της περιόδου , καθώς προηγήθηκαν , 11-15 και 14-18 , με τον ΑΟΚ να πετυχαίνει ένα σερί 4-0 και να ισοφαρίζει σε 18-18 , ενώ λίγο πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια ο Θοδωρής Σιάρες με δικό του προσωπικό καλάθι έδωσε στους γηπεδούχους  το προβάδισμα με δυο πόντους διαφορά , 20-18 , οπού ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου .

Στη τρίτη περίοδο οι νικητές μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , καθώς πίεσαν στην άμυνα , έκλεψαν μπάλες , κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και σκόραραν με όλους τους πιθανούς και απίθανους τρόπους με τη διαφορά να εκτοξεύονται στους 23 πόντους ,44-21 .

Η τελευταία στροφή της αναμέτρησης αποτέλεσε τυπική διαδικασία , καθώς ο ήχος από τη κόρνα λήξης της γραμματείας βρήκε τους παίκτες του AOK να πανηγυρίζουν τη πρόκριση στην επόμενη φάση του Basketaki Cup με 62-26 .Ειδική αναφορά πρέπει να γίνει στην εξαιρετική άμυνα που έπαιξαν οι γηπεδούχοι καθ’ όλη τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου , καθώς σε 20 αγωνιστικά λεπτά δέχτηκαν μόνο 8 πόντους .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Κόντος με 11 πόντους, 12 ριμπάουντ , 1 κόψιμο και 1 κλέψιμο , ενώ από τους ηττημένους ο Θωμάς  Τσιαούσης είχε 4 πόντους και 7 ριμπάουντ .

Ο ΑΟΚ Old School είχε συνολικά 22/52 δίποντα , 3/13 τρίποντα , 9/23 βολές , 46 ριμπάουντ , 8 ασίστ , 10 κλεψίματα, 1 κόψιμο  και 12 λάθη , ενώ οι Terroristas είχε 3/30 δίποντα , 4/23 τρίποντα , 8/14 βολές , 35 ριμπάουντ , 1 ασίστ  , 3 κλεψίματα , 1 κόψιμο και 17 λάθη .

ΑΟΚ Old School (Ηλιάδης) : Κόλλιας 5 , Κόντος 11 , Βλάσης 6 , Πέγκας 2 , Προβατάς 8 , Καρακίτσος 9 , Ηλιάδης 4 , Αντωνέλος 6 , Σιάρες 11 .

Terroristas (Kονοφάος): Μαυρίδης 3 Σταματόπουλος , Νικολόπουλος 7, Βατικιώτης  , Τσιαούσης 4, Λίτινας 8 , Στρατής 1 , Κονοφάος  , Παπαγιάννης  .

Τι μας άρεσε : Η εξαιρετική άμυνα των νικητών καθ’ όλη τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου !