24/09/2023
Panzerakia 14 19 5 12 - 50 -
Space Jam 16 8 20 19 - 63 -

Με άμυνα γρανίτη και "καυτό" Μανωλόπουλο!

Το απόγευμα της Κυριακής 24 Σεπτεμβρίου για την δεύτερη αγωνιστική του δεύτερου ομίλου της D2, τα Panzerakia προέβαλαν σθεναρή αντίσταση για ένα ημίχρόνο απέναντι στην Space Jam, η οποία ήταν άλλη ομάδα στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης και με τον Μανωλόπουλο να βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση με 26 πόντους και 13 ριμπάουντ , έφτασε σχετικά εύκολα στην νίκη με 50 – 63.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι ομάδες προσπάθησαν να παίξουν σε υψηλό τέμπο, με το ματς να είναι ισορροπημένο και την Space Jam να κρατάει μικρό προβάδισμα με 14 – 16. Οι προπορευόμενοι στηρίχθηκαν στα μακρινά σουτ από Μανωλόπουλο(2) – Ντεμελή και στις συνεχόμενες ελεύθερες βολές που εκτέλεσαν, ενώ για τους μαυροκίτρινους ξεχώρισε ο Πάγκαλος με δύο εύστοχα τρίποντα, με τον Φανουργιάκη να ακολουθεί στο σκοράρισμα με 4 πόντους.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν σε πολύ δυνατές μονομαχίες. Τα Panzerakia εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία, τον εκνευρισμό και τις αργές επιστροφές της Space Jam, πήραν τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης και βρίσκοντας εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι κυρίως με Πάλλα(5), Φανουργιάκη(4) και Καλιακούδα(3), εκτόξευσαν την διαφορά στο + 14. Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν καλά στα πόδια τους μετά από έξι αγωνιστικά λεπτά και με τον Μανωλόπουλο με 5 πόντους να ηγείται των επιθετικών προσπαθειών, πλησίασαν 33 – 24 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Space Jam με τον Μανωλόπουλο κυρίαρχο μέσα στις δύο ρακέτες, τον Κανλή να βγάζει όλη την ποιότητα του με 8 πόντους και τον Γκέο να δίνει βοήθεια σε άμυνα και επίθεση, έτρεξε επιμέρους 5-20 και πήρε τα ηνία της αναμέτρησης. Τα Panzerakia που μπλόκαραν από την ασφυκτική πίεση των φιλοξενούμενων , πέτυχαν μολις δύο καλάθια με Φανουργιάκη-Πάλλα για το 38-44.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, τα Panzerakia προσπάθησαν να επιστρέψουν στην διεκδίκηση του αγώνα με Πάγκαλο(4) και Φανουργιάκη, αλλά το νερό είχε μπει ήδη στο αυλάκι για την Space Jam. Η ομάδα του Μαυροσκότη, με τον ίδιο να βάζει δύο καλαθάκια και τον Μανωλόπουλο να δείχνει ασταμάτητος, προσφέροντας ακόμα 9 πόντους, διαχειρίστηκε άψογα το παιχνίδι, με το τελικό 50 – 63 να γράφεται στον φωτεινό πίνακα του γηπέδου.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Μιχάλης Μανωλόπουλος 26 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Πάγκαλος με 12 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Τα Panzerakia είχαν 13/61 δίποντα, 6/24 τρίποντα , 6/18 βολές, κατέβασαν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ , έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Η Space Jam είχε 12/27 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 21/41 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 20 λάθη.

Panzerakia(Φανουργιάκης): Αυτζής, Καλιακούδας 6, Μαλλιαρός 6, Μωραΐτης 3, Πάγκαλος 12(11ρ.), Πάλλας 7, Φανουργιάκης 12(7ρ.), Φιλιππόπουλος 4.

Space Jam(Μαυσροσκότης): Γκέος 9(10ρ.), Κανλής 10, Μανωλόπουλος 26(13ρ.), Μαυροσκότης 7, Νάστος 2, Ντεμελής 7, Παπαχαρίσης 2(9ρ.).

Τι μας άρεσε: Τρομερό ξεκίνημα της space Jam στην τρίτη περίοδο.