16/03/2023
Athens Crips 14 16 11 16 - 57 -
Athens Pistols 6 13 16 11 - 46 -

Με άμυνα και δίδυμους πύργους οι Athens Crips!

Το βραδάκι της Πέμπτης 16 Μαρτίου στο Athens Sports Hall, οι αδιάφοροι βαθμολογικά Athens Crips με το δίδυμο των ψηλών τους να κάνει μεγάλο παιχνίδι και την συνολική αμυντική λειτουργία της ομάδας να είναι καταπληκτική, δεν δυσκολεύτηκαν να επικρατήσουν απέναντι στους Athens Pistols με 57 – 46.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Athens Crips έπνιξαν με την άμυνα τους τον αντίπαλο καθώς δέχτηκαν μόλις 6 πόντους και βρίσκοντας ρυθμό στην επίθεση κυρίως με Ε.Λάντζα και Γκουγκούση που πέτυχαν από 4 πόντους, ξέφυγαν 14 – 6.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Pistols πάλευαν να μειώσουν το σκορ κυρίως με 5 πόντους του Σαμουήλ και τρίποντο του Πατρώνη, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι μέσα στην ρακέτα και με τα αδέρφια Λάντζα να πρωταγωνιστούν στην επίθεση με 6 πόντους έκαστος, πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 30 – 19.

Οι Pistols έκαναν εντυπωσιακό ξεκίνημα στην τρίτη περίοδο και τρέχοντας σερί 2 – 11 με Κόκκαλη, Μπαλωμένο και Ρήγα να έχουν από 4 πόντους, πλησίασαν στο καλάθι. Στην συνέχεια οι Crips βρήκαν λύσεις με τέσσερις διαφορετικούς παίκτες και τον Αργυρούλη μπροστάρη με ένα τρίποντο, χτίζοντας ξανά διαφορά έξι πόντων(41-35).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι δεν έδειχναν σημάδια πως θα παλέψουν για την απόλυτη ανατροπή με τέσσερις διαφορετικούς παίκτες να βάζουν από ένα καλάθι, με αποτέλεσμα οι Crips, με την τριάδα Ε.Λάντζα(6), Γκουγκούση(4) και Σμυρλή(4) να τραβούν το κουπί στο σκοράρισμα, να διαμορφώσουν το τελικό 57 – 46.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Ευάγγελος Λάντζας με 20 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αναστάσης Δαλίτσικας με 4 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι Crips είχαν 24 / 50 δίποντα , 1 / 16 τρίποντα, 6 / 11 βολες , κατέβασαν 57 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη. Οι Pistols είχαν 14 / 49 δίποντα , 4 / 24 τρίποντα, 6 / 12 βολές, κατέβασαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Athens Crips(Παπαδόπουλος): Αργυρούλης 8(12ρ.-8 ασίστ), Γιγουρτάκης, Γκουγκούσης 12, Ε.Λάντζας 20(14ρ.), Π.Λάντζας 8(8ρ.), Παπαδόπουλος, Σμυρλής 9(10ρ.).

Athens Pistols(Μπαλωμένος):Δαλίτσικας 4(7ρ.), Καρνάβας 9, Κόκκαλης 7, Μπαλωμένος 9, Πατρώνης 5, Ρήγας 5(11ρ.), Σαμουήλ 7.

Τι μας άρεσε: Η συνολική αμυντική λειτουργία των νικητών και οι εμπνεύσεις του Αργυρούλη.