03/12/2019
West Kings 9 11 12 12 - 44 -
Paliagoura 19 8 9 2 - 38 -

Με άμυνα και υπομονή!

Ικανοποιημένος μόνο από την άμυνα της ομάδας του, αλλά και από τη σταδιακή βελτίωση της ψυχολογίας της, όσο περνούσε η ώρα, ο Δημήτρης Μαρφαντάς είδε τους West Kings να ανατρέπουν με υπομονή το -12 της τρίτης περιόδου και να παίρνουν την έβδομη νίκη τους στην Elite, αφού τα Paliagoura στα τελευταία 14 λεπτά δεν είχαν έμπνευση, έβαλαν μόνο δύο πόντους (!) και έμειναν στο 4-9.

Τα Παλιάγγουρα ήταν αυτά που μπήκαν με περισσότερη αυτοπεποίθηση και ευστοχία και οι Κασκάνης, Βελέντζας, Κωστάκης, Λαγός τούς έβαλαν σε ένα +7 στο πεντάλεπτο (5-12), με τους Μούσουρα και Καραγιάννη να το φτάνουν στο +10 στο τέλος του δεκαλέπτου (9-19), έχοντας από πλευράς Δυτικών τον Δακουτρό να είναι πιο κινητικός, αλλά να υπάρχει μια γενική αστοχία.

Στη δεύτερη περίοδο τα ποσοστά έπεσαν περισσότερο για 7 λεπτά και οι «πράσινοι» κρατούσαν ένα +11 με τους Βελέντζα, Κοντορουχά (13-24 στο 17’), όμως κάπως ξύπνησαν οι «κιτρινομπλέ» και οι Δακουτρός, Κυρμίζογλου, Καραγκούνης, Φωτόπουλος μείωσαν στο 20-27 του ημιχρόνου.

Δύο δίποντα από Μούσουρα και Κασκάνη έβαλαν τους φιλοξενούμενους σε μια απόσταση 12 πόντων στην αρχή της τρίτης περιόδου (20-32 στο 22’), αλλά σιγά σιγά η επίθεσή τους έχανε την επαφή με το καλάθι και η πίεση των Kings έφερε αποτέλεσμα, οπότε σε συνδυασμό με τα ψύχραιμα τελειώματα από Πεζούλα, Δακουτρό, Σταυρούλη και Καραγιάννη, ο πίνακας έγραψε 32-36 στο 30ο λεπτό.

Η σχετική ισορροπία έμεινε για άλλα πέντε λεπτά στην τέταρτη περίοδο, με τον Κασκάνη να είναι λίγο… μόνος στο δημιουργικό κομμάτι των «πράσινων» (38-38 στο 35’), κάτι που τους προβλημάτισε και έμειναν χωρίς πόντο στο τελευταίο πεντάλεπτο, αφού και οι «κιτρινομπλέ» έκλεισαν πολύ καλά τους χώρους και οι Πεζούλας, Σταυρούλης, Κυρμίζογλου έκαναν τα «βασικά» στο φινάλε, για να γυρίσει το σκορ (44-38) και να έρθει η νίκη για την ομάδα του Μαρφαντά, που θέλει φυσικά περισσότερα από τους παίκτες του.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Ανδρέας Καραγκούνης με έναν πόντο, 12 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ, ενώ από τα Παλιάγγουρα ξεχώρισε ο Θοδωρής Κασκάνης με 15 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ.

Συνολικά οι «Δυτικοί» είχαν 13/43 δίποντα, 3/31 τρίποντα, 9/18 βολές, 47 ριμπάουντ (19-28), 9 ασίστ, 7 κλεψίματα, 12 λάθη και 4 μπλοκ, με τους «Βόρειους» να τελειώνουν το ματς με 7/30 δίποντα, 7/28 τρίποντα, 3/10 βολές, 42 ριμπάουντ (4-38), 7 ασίστ, 5 κλεψίματα, 17 λάθη και 5 μπλοκ.

West Kings (Μαρφαντάς): Δακουτρός 13, Πεζούλας 11, Σταυρούλης 7, Κυρμίζογλου 6, Καραγιάννης 2, Φωτόπουλος 2, Χριστοδούλου 2, Καραγκούνης 1, Τσεμπέρης, Παπακωνσταντίνου

Paliagoura (Κοντορουχάς): Κασκάνης 15, Βελέντζας 8, Μούσουρας 6, Κωστάκης 5, Λαγός 3, Καραγιάννης 1, Σουρλίγκας, Τζανάκης, Κοντορουχάς

Τι μας άρεσε περισσότερο: Η ψυχραιμία και η θέληση των Kings να γυρίσουν το ματς, βλέποντας ότι και οι αντίπαλοί τους ήταν εκτός κλίματος στο τέταρτο δεκάλεπτο.