01/11/2022
Young Ballers BC 17 5 14 28 - 64 -
Alpinists BC 12 11 21 15 - 59 -

Με ανατροπή οι Young Ballers!

Ένα πολύ ωραίο παιχνίδι παρακολουθήσαμε στο κλειστό του Αγ. Νικολάου με νίκη για τους Young Ballers με ανατροπή εναντίον των Αλπινιστών .

Οι Αλπινιστές μπήκαν καλύτερα στον αγώνα . Ο Καράβης  ξεκίνησε πολύ δυνατά σε άμυνα και επίθεση με αποτέλεσμα να παρασύρει και τους συμπαίκτες του στον ίδιο ρυθμό .Ο Βούλγαρης από τους Young Ballers κυριαρχούσε μέσα στην ρακέτα. Το δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 17-12.

Στην δεύτερη περίοδο οι Αλπινιστές ξεκίνησαν καλύτερα αλλά οι Young Ballers ισορρόπησαν το παιχνίδι .Ο Στεφανάκος ανέβασε την ταχύτητα της ομάδας στην επίθεση ενώ ταυτόχρονα οι Αλπινιστές με τους  Μαγκανιάρη και Καράβη να ακολουθούν στον ίδιο ρυθμό, συνετέλεσαν στη λήξη του ημιχρόνου με σκορ 22-23.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι Αλπινιστές πάτησαν το γκάζι κι έπαιξαν πολύ ωραίο μπάσκετ. Ο Μαγκανιάρης έκανε καταπληκτικό δεκάλεπτο πετυχαίνοντας 12 πόντους και πιο συγκεκριμένα 4 τρίποντα. Έτσι το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 36-44.

Στην τέταρτη περίοδο έγινε η ολική ανατροπή .Οι Young Ballers είχαν τα ψυχικά αποθέματα , κατάφεραν να ροκανίσουν την διαφορά και 7:15 πριν την λήξη του παιχνιδιού πέρασαν μπροστά στο σκορ . Η συνέχεια ήταν εκπληκτική με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ .Στο τέλος ήταν πιο ψύχραιμοι στις ελεύθερες βολές οι Young Ballers και πήραν μια μεγάλη νίκη με τρομερή ανατροπή.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μιχάλης Βούλγαρης   με 24 πόντους ,12/17 ελεύθερες βολές , 6/12  δίποντα ,  18 ριμπάουντ  και 2 ασιστ   ενώ για τους ηττημένους ο Νίκος Μουταβελής  είχε 15 πόντους , 1/1  ελεύθερές βολές, 1/2 δίποντα , 4/9 τρίποντα , 3 ασιστ  και 2  κλεψίματα.

Οι νικητές είχαν 21/31 ελεύθερες βολές 17/44    δίποντα 3/8 τρίποντα , 47  ριμπάουντ, 11 ασιστ και  10  κλεψίματα ενώ οι ηττημένοι είχαν 8/16 ελεύθερες βολές , 9/30 δίποντα , 11/32 τρίποντα , 27 ριμπάουντ , 12 ασιστ και 13 κλεψίματα.

Young Ballers(Στεφανάκος): Βαρκάρης , Βούλγαρης 24, Ζορμπάνος 9(2), Καβαλλάρης 8, Κρόκος 2, Σακελλαρίου 4, Στεφανάκος 16,

Alpinistes(Μαρούδας):Καββαδίας , Καράβης 15(1), Κυριακίδης 1, Λιοφάγος 2 , Λυμπερόπουλος 7(1), Μαγκανιάρης, 12(4), Μουτεβελής 15 (4), Παπαδόπουλος, Ποντίκας 3 (1), Συκάρης 4.

Τι μας άρεσε : Η ολική ανατροπή από τους  Young Ballers και η κατάκτηση της νίκης