26/05/2022
Aballiers 16 14 10 18 - 58 -
Mpaloniakos 15 11 13 12 - 51 -

Με ανατροπάρα οι Aballiers!

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, οι Aballiers ανέτρεψαν το -3 του πρώτου αγώνα και με το 58-51 επί του Μπαλονιακού, πήραν την πρόκριση για τους 8 των playoff ανόδου της D2-League, εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν τους Greek Freaks!

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τους Aballiers να προηγούνται με 16-15, έπειτα από 7 πόντους του Γραμματικού και δύο τρίποντα του Σωτήρη Θάνου. Ο Δημητρόπουλος με 7 πόντους και ο Γούλας με 6 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι μπλε συνέχιζαν να οδηγούν το ματς και με ηγέτη τον Κρητικό με 10 πόντους, βρέθηκαν μέχρι και στο +6, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 30-26. Τον Μπαλονιακό κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Λεβεντούρης και Μπαμπούσης, με τον πρώτο να σκοράρει 5 πόντους και τον δεύτερο 4.

Μέχρι 4:00 για την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου οι Aballiers διατηρούσαν σκορ πρόκρισης, όταν με 6 συνεχόμενους πόντους του Γραμματικού προηγούνταν με 38-32. Ωστόσο, η ομάδα του Ζαγαριώτη αντέδρασε στη συνέχεια και με 4 πόντους του Γούλα και τρίποντο του Δημητρόπουλου, πλησίασε στον πόντο, 40-39, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Μπαλονιακός έβγαλε περισσότερο πάθος και με τρίποντο του Δημητρόπουλου και καλάθια των Λαδιά – Λεβεντούρη, προηγήθηκε με 46-51, 3:30 για την λήξη. Ωστόσο, οι Aballiers δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με 12-0 σερί, γύρισαν το παιχνίδι και πήραν την πρόκριση με 58-51, χάρη σε 7 πόντους του Κρητικού, 5 του Σωτήρη Θάνου, 3 του Γραμματικού και καλάθι του Παγάνου.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 17/28 βολές, 16/52 δίποντα και 3/17 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 3 τάπες. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/12 βολές, 16/45 δίποντα και 4/14 τρίποντα. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 5 κοψίματα.

Betsson mvp των Aballiers ο Κρητικός με 19 πόντους (double-double), έχοντας 6/6 βολές, 5/14 δίποντα και 1/3 τρίποντα, ενώ μάζεψε 11 ριμπάουντ και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος για τον Μπαλονιακό ο Δημητρόπουλος με 14 πόντους, έχοντας 2/5 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 μπλοκ.

Aballiers (Μανώλης): Κρητικός 19 (1), Θάνος Σ. 13 (2), Παγάνος 4, Θάνος Ν., Μανώλης, Βερνίκος 2, Γραμματικός 18, Μιτουλάκης

Μπαλονιακός (Ζαγαριώτης): Καρατσαρέας 3, Λεβεντούρης 7 (1), Δημητρόπουλος 14 (3), Μπαμπούσης 10, Γούλας 12, Λαδιάς 6

Τι μας άρεσε: Το εκπληκτικό φινάλε των Aballiers!