04/06/2022
Termites 6 9 12 27 - 54 -
The Roots 11 8 22 10 - 51 -

Με ανατροπάρα οι Termites!

Αν και βρέθηκαν να χάνουν μέχρι και με 17 πόντους, 24-41, οι Termites κατάφεραν να κερδίσουν τους Roots με 54-51 και πήραν την πρώτη τους νίκη μετά την ολοκλήρωση της τέταρτης αγωνιστικής στον δεύτερο όμιλο της Summer D2-League!

Με τον Μαράντο να εμφανίζει ορεξάτος στο ξεκίνημα της συνάντησης πετυχαίνοντας 8 πόντους, οι Roots προηγήθηκαν με 6-11. Ο Σκλαβενίτης, ο Τουμπακάρης και ο Δημήτρης Φουντάς με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι φιλοξενούμενοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με δίποντα των Τσαφαντάκη, Παναγιώτη Ανδραβίζου και Τσατσούλη, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 11 πόντων, 6-17, 4:00 για την ανάπαυλα. Ξύπνησαν στο φινάλε του πρώτου μέρους οι Termites και με 5 πόντους του Πασχαλινόπουλου και δίποντα των Χριστόπουλου – Αλέξανδρου Φουντά, μείωσαν στους 4, 15-19!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Λουλουργάς πήρε μπρος και με τρία δικά του τρίποντα και τρίποντα των Νικολαΐδη – Τσαφαντάκη, έβαλαν τις Ρίζες στο +17, 24-41. Το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου, 27-41, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Σκλαβενίτης με τριποντάκι, ενώ ο ίδιος νωρίτερα είχε πετύχει άλλους 6 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 27-41!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Termites μπήκαν αποφασισμένοι να γυρίσουν το ματς και με τους Σκλαβενίτη και Αλέξανδρο Φουντά να πετούν φωτιές με 11 και 7 πόντους, αντίστοιχα, έφτασαν στην τεράστια νίκη με 54-51. Κόλλησαν στο φινάλε του αγώνα οι φιλοξενούμενοι και έτσι οι 4 πόντοι του Μαράντου και το τρίποντο του Νικολαΐδη δεν τους ήταν αρκετά.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 9/17 βολές, 12/34 δίποντα και 7/29 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 5 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/16 βολές, 9/30 δίποντα και 8/37 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 5 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Betsson mvp για τους Termites ο Σκλαβενίτης με 22 πόντους (double-double), έχοντας 4/6 βολές, 3/5 δίποντα και 4/9 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 μπλοκ. Πολυτιμότερος των Roots ο Μαράντος με 15 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 3/4 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος.

Termites (Αποστολόπουλος): Πασχαλινόπουλος 6 (1), Αποστολόπουλος 2, Τουμπακάρης 6, Σκλαβενίτης 22 (4), Χατζητσομπάνης 3 (1), Φουντάς Α. 9 (1), Χριστόπουλος 2, Φουντάς Δ. 4

Roots (Λουλουργάς): Μαράντος 15 (2), Τσατσούλης 2, Λουλουργάς 13 (3), Σοκολάκης, Ζαμπάρας 2, Νικολαΐδης 6 (2), Ίντας, Ανδραβίζος 6, Τσαφαντάκης 7 (1)

Τι μας άρεσε: Μα φυσικά το τρομερό τελευταίο δεκάλεπτο των νικητών!