01/04/2023
Old Stars 11 14 5 6 - 36 -
Clowns 8 8 18 15 - 49 -

Με ανατροπή οι Clowns!

Το βραδάκι του Σαββάτου 1 Απριλίου στο Σπάρτακο, οι Clowns με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο, κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος τους - 14 και έφτασαν στην νίκη με 36 – 49 απέναντι στους εξαιρετικούς για ένα ημίχρονο Old Stars.

Το παιχνίδι ήταν σχετικά ισορροπημένο στην πρώτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν η μία από την άλλη και τους Old Stars να παίρνουν προβάδισμα στο τέλος με 11 – 8. Γεωργούσης με 5 και Καπράλος με 4 πόντους αντίστοιχα, οδηγούσαν την επίθεση των γηπεδούχων, ενώ για τους Κλόουνς ξεχώρισε ο Βασιλάκος με 4 πόντους, με Πατρό και Σαρίκα να βάζουν από ένα καλάθι.

Καταπληκτικό ξεκίνημα, έκαναν οι γηπεδούχοι στο δεύτερο δεκάλεπτο , καθώς τρέχοντας σερί 11 – 0 με Γεωργούση-Καπράλο να βάζουν από 4 πόντους και τρίποντο του Δουκάκη, έστειλαν την διαφορά στο + 14. Στη συνέχεια οι Clowns πάτησαν καλύτερα στο παρκέ και με τρίποντο του Κιούση και καλάθια από Βασιλάκο, Μπουρνάζο και Πατρό, μείωσαν 25 – 16 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ήταν η σειρά των Κλόουν να επιβάλουν απόλυτα το ρυθμό τους και με εξαιρετική άμυνα, καθώς δέχτηκαν μόλις 5 πόντους, πίεση στην μπάλα και ωραίες συνεργασίες, κατάφεραν να προσπεράσουν με 30 – 34. Ο Μελάς ήταν το πρώτο βιολί με 6 πόντους, με τον Κιούση να ακολουθεί με 5, στην επίθεση των φιλοξενούμενων.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Old Stars έδειχναν κουρασμένοι και δεν έβγαζαν την εικόνα πως μπορούν να ανατρέψουν την κατάσταση. Οι Clowns που είχαν βάλει πλέον το νερό στο αυλάκι, με το δίδυμο Πατρού– Μπουρνάζου να βάζουν από 5 πόντους και τρίποντο από τον Κιούση, ολοκλήρωσαν την ανατροπή τους με σκορ 36-49.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Ιωάννης Πατρός με 9 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Γεωργούσης με 17 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Οι Old Stars είχαν 12/31 δίποντα , 1/20 τρίποντα, 9/14 βολές, κατέβασαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Οι Clowns είχαν 16/44 δίποντα, 5/24 τρίποντα, 2/8 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ , έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Old Stars(Δουκάκης): Γεωργούσης 17, Δουκάκης 3, Καπράλος 14(10ρ.), Πέτρου, Τζιώπας 2, Τζώρτζος (8ρ.).

Clowns(Σουσάνης): Βασιλάκος 7, Κιούσης 11(9ρ.), Μελάς 10(8ρ.), Μπουρνάζος 7, Πατρός 9(11ρ.), Σαρίκας 5, Σουσάνης .

Τι μας άρεσε: Το πρώτο ημίχρονο των Old Stars και η πίεση που άσκησαν οι Clowns μέχρι να καταφέρουν να κάνουν την ανατροπή.