27/09/2021
Old Stars 9 18 5 10 - 42 -
Koutchers 9 4 21 13 - 47 -

Με ανατροπή οι Koutchers!

Το απόγευμα της Κυριακής στο Basketaki Αρένα, οι Old Stars έκαναν εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο με την διαφορά να φτάνει στους 14, αλλά οι Koutchers με αντεπίθεση στο δεύτερο μέρος πήραν την νίκη με 42 – 47.
Νευρικό το πρώτο πεντάλεπτο , με τις δύο ομάδες να ψάχνουν να βρουν τα πατήματα τους(2-5). Καπράλος και Παπαγεωργίου(5)οι σκόρερ. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι βρήκαν δύο καλάθια με Μπαρλιά και Κουρλαμπά, ενώ οι γηπεδούχοι με δύο τρίποντα από Γεωργούση και Καπράλο ισοφάρισαν 9 – 9.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Old Star ήταν εξαιρετικοί και μπήκαν σε θέση οδηγού! Ο Γεωργούσης κινούσε τα νήματα με 7 πόντους κι από κοντά ακολουθούσαν Τζιόπας με δύο τρίποντα και Καπράλος με 5 πόντους . Στην αντίπερα όχθη οι Koutchers έβαλαν μόνο δύο καλάθια με Κουρλαμπά και Παπαγεωργίου με το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να διαμορφώνεται 27-13.
Άλλαξαν ρόλους οι ομάδες στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι Koutchers εμφανίστηκαν ψυχωμένοι και με τον Παπαγεωργίου πρωταγωνιστή με 14 πόντους και πολύτιμο τον Κορδαλή με 7, προσπέρασαν 32-34. Στο κακό διάστημα των Old Stars διασώθηκε ο Καπράλος με 5 πόντους.
Μέχρι τα μέσα της τέταρτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με Παπαγεωργίου(4) και τρίποντο του Κορδαλή, όμως οι Old Stars με τον Καπράλο να βάζει 5 πόντους και τον Γεωργούση ένα τρίποντο είχαν προβάδισμα 42 – 41. Η συνέχεια ανήκε στους Koutchers!!Με γρανιτένια άμυνα και τους Κορδαλή, Παπαγεωργίου να πετυχαίνουν από 3 πόντους έκαναν τελικά την ανατροπή και πήραν το ροζ φύλλο με τελικό σκορ το 42 – 47.
Mvp Της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Βασίλης Κουρλαμπάς με 4 πόντους, 18 ριμπάουντ, 1 ασιστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Καπράλος με 23 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Οι Old Stars είχαν 15 / 35 δίποντα, 9 / 23 τρίποντα, 3/ 5 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασιστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 18 λάθη.
Οι Koutchers είχαν 19 / 47 δίποντα, 5 / 25 τρίποντα, 4 / 9 βολές, κατέβασαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασιστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.
Old Stars(Γεωργούσης):Γεωργούσης 10 (6ρ.), Δρακόπουλος 3, Καπράλος 23 (14ρ.), Τζιόπας 6(10ρ.), Τζώρτζος(9ρ.)
Koutchers (Παπαγεωργίου): Νικολόπουλος, Κορδάλης 14(7ρ.), Παπαγεωργίου 27 (4κλ.), Κουρλαμπάς 4 (18ρ.), Παντελάκης(6ρ.), Μπαρλιάς 2 (10ρ,4κλ.)
Τι μας άρεσε: Από ενα ημίχρονο για κάθε ομάδα!