55
Ηττηφόρος BC 10 19 13 13 - 52 -
Aces 24 11 14 3 - 55 -

Με ανατροπή στο τέλος οι Aces!

Σε εξ αναβολής αναμέτρηση για τη 18η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της D2-League ο Ηττοφόρος (7-12) υποδέχθηκε το βράδυ της Κυριακής ΣΤΟ ΣΕΦ τους  Aces (12-6) με τους τελευταίους να γυρίζουν από το -14 για να πάρουν δια πυρός και σιδήρου το ροζ φύλλο που τους κρατά στην τρίτη θέση του γκρουπ!

Καλύτερο ξεκίνημα είχαν οι γηπεδούχοι με τον Καραβασίλη (13) να δείχνει ασταμάτητος, παρέα με τους Χαλακατέβα (5) & Νιαρχάκο (5) αποκτώντας διψήφια διαφορά παρά την προσπάθεια του Γιαζιτζόγλου (4), με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει με 10-24.

Στην δεύτερη περίοδο είχαμε αλλαγή σκηνικού. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν στην άμυνα και με επιμέρους 2-14 πλησίασαν στο καλάθι χάρη στο δίδυμο Ευμορφόπουλου – Γ.Κοντακιώτη (από 6). Ο Χαλακατέβας (6) αντέδρασε με δύο βόμβες τριών πόντων μαζί με άλλη μία του Ανδριγιαννάκη (3) με συνέπεια ο Ηττοφόρος να διατηρήσει το προβάδισμα (35-29) στου δρόμου τα μισά.

Διατηρώντας τον έλεγχο της κατάστασης οι γηπεδούχοι ξαναπήραν διψήφια διαφορά μετά την ανάπαυλα , με το δίδυμο Καραβασίλη (7) – Χαλακατέβα (5) να ζωγραφίζει, με τους Κοζανίδη (4) & Γ.Κοντακιώτη(3) να περιορίζουν τη διαφορά στο 49-42 στο πέρας της τρίτης περιόδου!