25/06/2020
Δαλάι Κλάμα 14 9 26 20 - 69 -
Mad Frogs 17 18 15 11 - 61 -

Με ανατροπή οι Δαλάι Κλάμα!

Το βράδυ της Τρίτης 23, Ιουνίου στο κλειστό του Μενιδίου, οι Δαλάι Κλάμα αν και βρέθηκαν πίσω με 15 πόντους, έβγαλαν πολλή ενέργεια στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησαν με 69 – 61 των Mad Frogs!

Οι Mad Frogs Προηγήθηκαν στον αγώνα με Αλέξη, Μανωλόπουλο και Σταματελόπουλο για να μειώσουν Μάγος και Κρινής σε 4 – 5. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με Αλέξη, Σταματελόπουλο να πετυχαίνουν από 5 πόντους και καλάθια από Μανωλόπουλο και Αδαμόπουλο διατηρούσαν προβάδισμα στο σκορ, ενώ για την ομάδα του Μπουρελάκου, Μπαλατσός, Χατζάκης, Τσιάρας και Ντεμελής μείωναν σε 14-17.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με νέο καλάθι του Αλέξη για τους Frogs, όμως δίποντο του Τσιάρα και 5 συνεχόμενοι πόντοι του Ντεμελή έκαναν το σκορ 21 – 19.Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα με τρίποντο του Βλασταρίδη και καλάθια από Κατσαρό και Σταματελόπουλο, για να έρθει ο Μπέης με δύο βολές να γράψει το 23 – 26. Τα τέσσερα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου ανήκαν αποκλειστικά στους Mad Frogs που με σερί 0 – 9 από Μανωλόπουλο, Kατσαρό, Σταματελόπουλο και Αλέξη πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 23-35!

Με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου Μπαλατσός με δίποντο από τη μία και Σταματελόπουλος με 5 συνεχόμενους πόντους από την άλλη έστειλαν την διαφορά στην μεγαλύτερη τιμή της (25 – 40.). Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι άρχισαν να ανεβάζουν στροφές και με τρίποντα από Κλούτσο, Χατζάκη και Μπαλατσό, Μπέη να πετυχαίνουν από 4 πόντους πλησίασαν σε 37-43. Οι Frogs βρήκαν λύσεις με Σταματελόπουλο, Αλέξη και Αδαμόπουλο, όμως οι Δαλάι που πατούσαν καλύτερα με 5 πόντους του Χατζάκη και βοήθειες από Κρινή, Κλούτσο και Ντεμελή μείωσαν στον πόντο 49 – 50.

Με σπασμένα τα φρένα μπήκαν οι οι γηπεδούχοι στην τέταρτη περίοδο καθώς έτρεξαν σερί 9 – 0 με Μιχόπουλο, Κρινή(5) και Μάγο γράφοντας το 58-50! Οι Frogs προσπαθούσαν να επιστρέψουν με 5 πόντους του Μανωλόπουλου και δίποντο του Κωστόπουλου αλλά οι Δαλάι κρατούσαν το + 8 με Ντεμελή, Κλούτσο, Μάγο και Χατζάκη να σκοράρουν (65 – 57). Τελευταία ευκαιρία για την ομάδα του Καραμήτσου να πλησιάσει ήταν με Αδαμόπουλο και Μανωλόπουλο, αλλά η ομάδα του Μπουρελάκου με τέσσερις βολές από τον Χατζάκη διαμόρφωσε το υπέρ της 69 – 61.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Άρης Χατζάκης με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αιμίλιος Σταματελόπουλος με 19 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Συνολικά οι Δαλάι Κλάμα είχαν 18 – 39 δίποντα, 6 – 29 τρίποντα, 15 – 24 βολές, κατέβασαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη. Οι Mad Frogs είχαν 21 – 50 δίποντα, 2 – 20 τρίποντα, 13 – 27 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 6 λάθη.

Δαλάι Κλάμα(Μπουρελάκος): Τσιάρας 4, Μιχόπουλος 2 (8ρ.), Κρινής 8, Κλούτσος 8(3ασ.), Μπέης 6, Ντεμελής 12, Μπαλάτσος 8 (12ρ.), Μάγος 5, Χατζάκης 16 (8ρ.).

Mad Frogs (Καραμήτσος): Κατσαρός 3, Σταματελόπουλος 19, Καραμήτσος, Βλασταρίδης 3, Αλέξης 13 (8ρ.),Αθανασόπουλος, Κωστόπουλος 2, Αδαμόπουλος 7, Σαΐνης, Μανωλόπουλος 14(10ρ.).

Τι μας άρεσε: Η κάθε ομάδα είχε από ένα πολύ καλό ημίχρονο.

Τι δεν μας άρεσε: Αρκετή ένταση κατά διαστήματα χωρίς ουσιαστικό λόγο.