03/12/2019
Houston Problems 10 22 18 7 - 57 -
Flood BC 23 10 8 22 - 63 -

Με ανατροπή οι Flood!

Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι που διαδραματίστηκε στα εκπαιδευτήρια Πλάτωνα, στα πλαίσια του τέταρτου ομίλου της Development 2, οι Flood ανέτρεψαν το σκορ και πήραν μεγάλη νίκη επί των Houston Problems παίρνοντας την τρίτη νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα, με σκορ 57-63.

Παύλου (3) και Παπαϊωάννου (3) βρήκαν στόχο από την περιφέρεια για τους Houston, αυτό δεν ήταν όμως αρκετό, γιατί οι Flood ξεκίνησαν φουριόζοι με τον Ασπιώτη (10) να εκτελεί και τον Χριστοφίλη (6) να γεμίζει το παρκέ με την ενέργειά του, έτσι κλείσαμε το πρώτο δεκάλεπτο με 10-23 υπέρ των Flood.

Ο Λαλαούνης (12) μπήκε φουριόζος στο δεύτερο δεκάλεπτο, πήρε στις πλάτες του τους Houston Problems, ο Αυγερινός (4) ακολούθησε και έτσι το δεύτερο ημίχρονο έκλεισε με τους Flood, για τους οποίους σκόραρε μόνο ο Γρηγορακάκης (10) στη δεύτερη περίοδο, να προηγούνται με ένα πόντο διαφορά, 32-33.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε δύο πρόσωπα.Στο πρώτο, που αντιπροσωπεύει την τρίτη περίοδο του παιχνιδιού, οι Houston πήραν τα ηνία του αγώνα για τα καλά, με τους Αυγερινό (6) και Παύλου (5) να πρωτοστατούν και να οδηγούν τους Houston Problems στο συν εννιά, με το τελευταίο δεκάλεπτο να έχει μια μεγάλη ανατροπή! (50-41)

Την ανατροπή των Flood! Ο Αλικανιώτης (9) περίμενε την κατάλληλη στιγμή να εκτελέσει, βρήκε το χώρο, βρήκε τα σωστά σουτ, τα έβαλε, με αποτέλεσμα  να γυρίσει τούμπα όλο το ματς, με τον Ασπιώτη (5) να ακολουθεί και οι δύο τους να οδηγούν τους φιλοξενούμενους στην μεγάλη ανατροπή, με 57-63, καθώς οι Houston Problems, δε βρήκαν τις απαντήσεις.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Στέφανος Ασπιώτης με 19 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 2 λάθη. Από τους Houston Problems ξεχώρισε Δημήτρης Λαλαούνης με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 λάθη.

Συνολικά οι Houston Problems είχαν 13/38 δίποντα, 7/25 δίποντα, 10/17 βολές, 44 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 12 λάθη. Οι Flood είχαν συνολικά 17/47 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 8/12 βολές, 37 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 12 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 8 λάθη.

Houston Problems ( Σταυρόπουλος ): Παπαϊωάννου 9 (3), Χαλκής, Τσουραπάς 3, Λαλαούνης 13 (9 ριμπ), Παύλου 10 (12 ριμπ), Σταυρόπουλος 6 (8 ριμπ), Αυγερινός 12 (5 ριμπ), Λένης 4.

Flood (Ασπιώτης) : Γρηγορακάκης 16 (12 ριμπ), Δεδούσης 4, Παπαϊωάννου 3 (7 ριμπ), Ασπιώτης 19 (10 ριμπ), Αλικανιώτης 9 (3), Χριστοφίλης 12.

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη ανατροπή των Flood!