05/12/2019
Elitήριοι by pinguin.gr 21 16 21 5 - 63 -
Titans 15 15 22 20 - 72 -

Με ανατροπή οι Τιτάνες!

Στο βοηθητικό του ΣΕΦ είχαμε αγώνα της Master League στα πλαίσια της πέμπτης αγωνιστικής του τέταρτου ομίλου. Οι Elitήριοι υποδέχτηκαν τους Titans, με τους τελευταίους να κερδίζουν τον αγώνα στο τέλος του παιχνιδιού.

Όλα ξεκίνησαν ιδανικά για τους Elitήριους εκμεταλλευόμενοι την αδράνεια της ομάδας των Τιτάνων με Ανυφαντάκη 7 και Κωνσταντινάκο Νίκων 9 αντίστοιχα να κάνουν ότι θέλουν και να σκοράρουν όπως θέλουν. Από την άλλη πλευρά η ομάδα των Τιτάνων ήθελε να βρει ρυθμό και την κράταγαν στο σκορ ο Ηλιαδάκης Γ. 6 και τον Γρηγοριάδη να προσθέτει άλλους 5 και να τους βρει στο τέλος του δεκαλέπτου στο μείον έξι.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο από τους μαύρους ο Ξενόφος έκανε ότι ήθελε στην επίθεση βάζοντας 11 πόντους, αλλά δεν κατάφερε ποτέ να αυξήσει την διαφορά αφού οι Τιτάνες με συνολική προσπάθεια μείωναν την διαφορά στους 6 και δεν πήγαινε παραπάνω.

Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι πέρα από τα σκορ που ήταν χάρμα οφθαλμών αφού και οι δύο ομάδες αμφότερες σκόραραν με πολύ όμορφες ενέργειες ατομικές και ομαδικές. Αξιοσημείωτη η απόδοση του Κωνσταντινάκο Νίκων που έβαλε 10 πόντους που βρήκε αντίπαλο στο σκορ από τον Ηλιαδάκη ο οποίος είχε κι αυτός 10. Το σκορ του δεκαλέπτου ήταν 22-21 υπέρ των μπλε ξεκινώντας αντεπίθεση διαρκείας.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο είχαμε παράσταση μόνο για έναν αφού Titans βρήκαν ρυθμό και παίξανε διαστημικό μπάσκετ με τον Πόγκα 8 και Γρηγοριάδη να δίνουν προβάδισμα ως και 9 πόντων, αξιοσημείωτο είναι ότι οι Titans παίξανε υποδειγματική άμυνα με full press  σε όλο το γήπεδο κάνοντας τους μαύρους να κάνουν πολλά λάθη είτε να μην οργανώνονται σωστά ώστε να κάνουν σωστές επιλογές. Στον αντίποδα οι Elitήριοι δεν βρήκαν λύσεις στην άμυνα των Τιτάνων βάλανε μόλις 5 πόντους και τους στοίχισε αφού πίστευαν ότι θα κάνανε την πρώτη τους νίκη.

Mvp για τους Titans Ηλιαδάκης Γιάννης με 25 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη. Πολυτιμότερος για τους Elitήριους ο Ανυφαντάκης που σκόραρε 19 πόντους, μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκανε 3 λάθη.

Συνολικά για τους Elitήριους σούταραν 21-44 δίποντα, 4-18 τρίποντα, 9-17 βολές, μάζεψαν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, κλέψανε την μπάλα 4 φορές, υπέπεσαν σε 10 λάθη. Στον αντίποδα οι Τιτάνες σκόραραν 12-38 δίποντα, 10-26 τρίποντα, 18-27 βολές, 37 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 6 κλεψίματα, έκαναν 8 λάθη.

Elitήριοι (Κωνσταντινάκος Νίκων): Λαγωνικάκος 2, Λάζος 4, Κωνσταντινάκος Νίκος 2, Ξενόφος 13, Τσόκας 4, Ρηγόπουλος 5, Κεραμίδας, Ανυφαντάκης 19(3), Κωνσταντινάκος Νίκων 14(1)

Titans(Ηλιαδάκης Β.): Αλεφραγκής, Ηλιαδάκης Γ. 25(6), Μούρτος 4, Καρατσόλης 6, Πίστης, Πόγκας 10, Τριανταφύλλου 2, Ηλιαδάκης Β., Μπαμπάτσικος 5(1), Τρούλης, Κεραμειδάς .12(1), Γρηγοριάδης 10(2)

Τι μας άρεσε: Η εκπληκτική εμφάνιση του Γιάννη Ηλιαδάκη!