29/09/2019
Δαλάι Κλάμα 11 18 9 19 - 57 -
Capital Con-Trolls 16 14 14 9 - 53 -

Με ανατροπή πάνε για τον τελικό οι Δαλάι Κλάμα!

Μετά από ένα δυνατό ματς που κύλισε πόντο – πόντο, οι Δαλάι Κλάμα πήραν δύσκολα τη νίκη απέναντι στους Capital Con-Trolls με 57-53, κάνοντας έτσι το 2/2 στον 32ο όμιλο του κυπέλλου, κερδίζοντας παράλληλα για πρώτη φορά την ομάδα του Μαρζάβα, μετά τις δύο περσινές ήττες στο πρωτάθλημα!

Με τον Αθανάσαινα να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του με 8 πόντους και τους Νίκα (3π), Κατσάτσο και Λυκογιάννη να τον ακολουθούν, οι Capital Con-Trolls προηγήθηκαν με 11-16 στο πρώτο δεκάλεπτο. Για τους πράσινους στα πρώτα λεπτά τις λύσεις στην επίθεση έδωσαν οι Κλούτσος και Κρινής με 5 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Στην δεύτερη περίοδο ο Νίκας πήρε την σκυτάλη στην επίθεση των φιλοξενούμενων και με 8 δικούς του πόντους, έδωσε στην ομάδα του αέρα 8 πόντων, 16-24, 4:30 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, οι Δαλάι Κλάμα αντέδρασαν γρήγορα και με 6 πόντους του Μπέη, 3 του Ντεμελή και τριποντάκι του Κρινή, πλησίασαν στον πόντο, 29-30!

Η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου θύμισε το ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς οι Capital Con-Trolls διατήρησαν το τιμόνι στα χέρια τους, 38-44, χάρη σε 4 νέους πόντους του Αθανάσαινα, 3 του Λυκογιάννη και 3 του Θεοδώρου. Την ομάδα του Μπουρελάκου κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Κλούτσος (4π), Ντεμελής (3π) και Μάγος (2π). Σκορ τρίτης περιόδου 38-44!

Με τρίποντη βόμβα του Θεοδωρακόπουλου και δίποντα των Κλούτσου – Σταματόπουλου, οι Δαλάι Κλάμα πήραν κεφάλι στο σκορ με 45-44, 5:30 για τη λήξη, τρέχοντας 7-0 σερί. Γρήγορα απάντησαν οι Capital Con-Trolls, προσπερνώντας με 45-49, 4:30 για το τέλος. Ωστόσο, στο φινάλε του ντέρμπι ο Τσιάρας πήρε μπρος και με 9 δικούς του πόντους, αλλά και 2 του Μάγου, οδήγησαν τους Δαλάι Κλάμα στη νίκη με 57-53!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 14/27 βολές, 14/41 δίποντα και 5/25 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 20 φορές και έκαναν 17 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/22 βολές, 19/43 δίποντα και 1/12 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 24 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Mvp των Δαλάι Κλάμα ο Κρινής με 6 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 1/4 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Capital Con-Trolls ο Νίκας με 16 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 5/6 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και υπέπεσε σε 5 λάθη.

Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος): Τσιάρας 11 (1), Κρινής 6 (1), Κλούτσος 13 (1), Μαντζιβής Π. 2, Σταματόπουλος 6, Μπέης 6, Ντεμελής 6 (1), Μάγος 4, Γκανασούλης, Θεοδωρακόπουλος 3 (1), Μαντζιβής Κ.

Capital Con-Trolls (Παπαχριστόπουλος): Τσούρτος 4, Θεοδώρου 5, Αθανάσαινας 15, Ξανθάκης 2, Νίκας 16 (1), Λυκογιάννης 7, Παπαχριστόπουλος, Κατσάτσος 4

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό τελευταίο δεκάλεπτο των πράσινων, όπου έδειξαν μεγαλύτερη δίψα για τη νίκη!