04/11/2019
Koutchers 9 10 14 15 - 48 -
Χαρμάνι Milano 9 20 6 6 - 41 -

Με ανατροπή το πρώτο ροζ για τους Koutchers!

Την Κυριακή το βράδυ 3 Νοεμβρίου στο κλειστό γήπεδο του Seven , οι Koutchers και έχαναν ακόμα και με 14 πόντους διαφορά , κατάφεραν και γύρισαν το ματς επικρατώντας με 48 – 41 της Χαρμάνι Μιλάνο ξεκινώντας με το δεξί στον τέταρτο όμιλο της Development.

Ονειρικό ξεκίνημα έκαναν οι Koutchers στον αγώνα και με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Μπιζιώτη προηγήθηκαν 8 – 0. Στη συνέχεια όμως η Χαρμάνι ισορρόπησε το ματς και με τρίποντο του Ι.Καρέλλου και καλάθια από Μανούρη, Φράγκο και Πύρλη ισοφάρισε 9 – 9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Χαρμάνι ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με δίποντο του Πύρλη και τρίποντα από Γαρίνη και Ι.Καρέλλο αλλά στην συνέχεια οι Koutchers με Μπιζιώτη(6), Παπαγεωργίου και Τηγανίτα πήραν προβάδισμα με 19-17. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν τρομερό φίνις στο πρώτο ημίχρονο και με δύο τρίποντα από Κουράση, Γαρίνη και βοήθειες από την Πύρλη και Φράγκο(4) πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 19 – 29.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με δίποντο του Τηγανίτα , αλλά η Χαρμάνι με τον Φράγκο να πετυχαίνει δύο συνεχόμενα τρίποντα έστειλε την διαφορά στην μεγαλύτερη τιμή της 21 – 35. Στα τρεισήμισι λεπτά που απέμεναν μέχρι την λήξη του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι πίεσαν πολύ στην άμυνα, έκλεψαν μπάλες και με Μπιζιώτη(6), Παπαγεωργίου, Ιορδάνογλου και Νικολάου μείωσαν σε 33 – 35.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Παπαγεωργίου και άμεση απάντηση από τον Μανούρη( 36 – 37). Στην συνέχεια ο Παπαγεωργίου πήρε το όπλο του με 6 πόντους και ο Νικολάου με δίποντο έδωσε στην ομάδα του διαφορά 7 πόντων (44-37). Η Χαρμάνι έκανε την απέλπιδα προσπάθεια να γυρίσει το ματς με βολή του Μανιάτη και τρίποντο του Κουράση, όμως Μπιζιώτης με δίποντο και Παπαγεωργίου με δύο βολές υπέγραψαν το τελικό 48 – 41.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Θεμιστοκλής Μπιζιώτης με 22 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Μανούρης με 4 πόντους, 17 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 τάπες.

Συνολικά οι Koutchers είχαν 10 – 42 δίποντα, 6 – 20 τρίποντα, 10 – 25 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ , έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη. Η Χαρμάνι είχε 8– 22 δίποντα, 8 – 38 τρίποντα, 1 – 6 βολές, κατέβασε 43 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 9 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 15 λάθη.

Koutchers( Παπαγεωργίου ): Μάρλιας 1, Κωνσταντόπουλος, Τηγανίτας 5, Παπαγεωργίου 16, Ιορδάνογλου 1, Νικολάου 3, Κουρλαμπάς , Μπιζιώτης 22 (12ρ.), Μήλος.

Χαρμάνι Μιλάνο( Θ.Καρέλος): Πύρλης 4, Φράγκος 14, Γαρίνης 6 , Κουράσης 6 , Ι.Καρέλλος 6, Λιαμπότης, Μανούρης 4 (17ρ.), Μανιάτης 1,Τρισμπιώτης , Θ. Καρέλλος .

Τι μας άρεσε : Η ενέργεια που έβγαλαν οι Koutchers όταν βρέθηκαν στο – 14.

Τι δεν μας άρεσε: Η διαχείριση της Χαρμάνι όταν πήρε καλό προβάδισμα.