03/10/2020
Paraliers 15 6 25 25 - 71 -
Greek Freaks 11 12 11 17 - 51 -

Με άνεση το 3/3 για τους Paraliers!

Οι Paraliers, ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή τους στο δεύτερο ημίχρονο, κέρδισαν με 71-51 τους ανεβασμένους Greek Freaks στο κλειστό του Κολωνού.

Από το πρώτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν εξαιρετικό με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, χωρίς καμία να μπορεί να ξεφύγει. Οι Paraliers, με μπροστάρη τον Σκόρδο που έβαλε 9 πόντους, προηγήθηκαν με 15-11. Για τους Greek Freaks, 5 πόντους έβαλε ο Υφαντόπουλος, ενώ 4 πρόσθεσε ο Τσουράπης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Greek Freak ήταν εντυπωσιακοί. Παίζοντας εξαιρετική άμυνα (δέχθηκαν μόλις 6 πόντους), αλλά και με ωραίες επιθέσεις, έτρεξαν ένα επιμέρους 12-6 και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 23-21. Ο Τσουράπης, έβαλε 5 πόντους για τους φιλοξενούμενους, ενώ για τους Paraliers από 2, Σκόρδος και Μακρογιαννάκης.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, οι Paraliers έπαιξαν το μπάσκετ που μπορούν. Με πλουραλισμό στην επίθεση και με τους Σκόρδο, Μιχελάκο και Μακρογιαννάκη να οργιάζουν, οι «μπλε» έτρεξαν ένα επιμέρους 25-11 και προηγήθηκαν με 46-34. Για την ομάδα του Τσουράπη, στην επίθεση πάλευε μόνος ο Τσαμπαρλής με 6 πόντους.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το παιχνίδι είχε πάρει για τα καλά το δρόμο του. Οι Greek Freak κουράστηκαν, έμειναν από δυνάμεις και δεν μπορούσαν να απειλήσουν ξανά τον αντίπαλό τους. Έτσι, οι Paraliers, έτρεξαν στο ανοικτό γήπεδο και πήραν τελικά μία εύκολη νίκη με 71-51 κάνοντας το 3/3 στον όμιλο τους στο BasketakiCup.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Αλέξανδρος Σκόρδος με 19 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 λάθος, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Τσουράπης με 10 πόντους, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη και 1 τάπα.

Συνολικά οι Paraliers είχαν 29/87 εντός πεδιάς, 6/30 τρίποντα και 7/10 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές την μπάλα και έκαναν 6 λάθη. Από την άλλη, οι τυπικά φιλοξενούμενοι είχαν 21/68 εντός πεδιάς, 7/20 τρίποντα και 3/12 βολές. Πήραν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα, έκαναν 18 λάθη και 4 τάπες.

Paraliers (Σκόρδος): Μακρογιαννάκης 13, Μιχελάκος 12, Περσεμάτης 10, Ηλιόπουλος 4, Στρατάκης 2, Καμπουράκης 2, Σκόρδος 19, Ψιλομανουσάκης 9.

Greek Freaks (Τσουράπης): Υφαντόπουλος 5, Κίτσος 5, Τσαμπαρλής 12, Σκλαβενίτης 5, Προκάκης 4, Γιαννόπουλος 11, Τσουράπης 10

Τι μας άρεσε: Το πολύ ανταγωνιστικό πρώτο ημίχρονο που είδαμε!

Τι δεν μας άρεσε: Οι αρκετές απουσίες που είχαν και οι δύο ομάδες!