76
Pressof BC 23 20 21 19 - 83 -
Hawks 22 23 10 21 - 76 -

Με… αντεπίθεση διαρκείας η Pressof!

Τρεις έκανε τις νίκες της στην Development League η Pressof, αφού σ’ ένα εξαιρετικό σε εξέλιξη παιχνίδι επικράτησε με 83-76 των Hawks.

Ισορροπημένο και άκρως παραγωγικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να βγάζουν όλο τους το ταλέντο στην επίθεση. Η Pressof ούσα ένα… «κλικ» ανώτερη προηγήθηκε στο 10’ με 23-22 χάρη στις τρίποντες «βόμβες» του Νομικού και τα δίποντα του Παραρά. Οι Hawks από την άλλη μεριά, πήραν σκορ από τους Σαμαρτζή και Γκαβέλα και δεν άφησαν το αντίπαλο να ξεφύγει.

Οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέβασαν την απόδοσή τους και με πρωταγωνιστές τους Σαμαρτζή, Γκαβέλα και Κουβαρά, πήραν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους. Οι «Πειραιώτες» με δύο νέα τρίποντα του Νομικού και δίποντα των Καραντζιά, Κρασσά και Παραρά έδωσαν τις δικές τους απαντήσεις, όμως βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (43-45).

Μέχρι τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου η εικόνα του παιχνιδιού παρέμεινε ίδια, με τους Hawks να κρατάνε το προβάδισμα, χάρη στους Γκαβέλα και Παπανικόλα (47-51). Οι γηπεδούχοι σ’ εκείνο το σημείο ξεκίνησαν την… αντεπίθεσή τους και με δράστες τους Μακαρίτη, Νομικό, Τσορτό και Μαυρομητό έτρεξαν ένα σερί 17-4, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +9 (64-55) στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Με σπασμένα τα φρένα και την ψυχολογία στα ύψη, η Pressof συνέχισε την αντεπίθεσή της και στο τέταρτο δεκάλεπτο, «χτίζοντας» μάλιστα διψήφια διαφορά, χάρη στα δίποντα του Παραρά και το… τετράποντο του Νομικού (72-58). Οι Hawks πλήρως επηρεασμένοι από την εξέλιξη του παιχνιδιού, προσπάθησαν με μεγάλα σουτ του Γκαβέλα να επιστρέψουν στο ματς, όμως τα χρονικά περιθώρια είχαν στενέψει. Η Pressof με σωστή διαχείριση και κρίσιμα καλάθια του Καραντζιά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 83-76 και ανέβει ακόμα πιο ψηλά στην βαθμολογία ύστερα από το κακό ξεκίνημα που είχε στην σεζόν.

Πολυτιμότερος των νικητών ο Νομικός με 25 πόντους (1/3 δίποντα, 7/12 τρίποντα, 2/2 βολές). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γκαβέλας με double double και 29 πόντους (5/13 δίποντα, 4/15 τρίποντα, 3/4 βολές, 15 ριμπάουντ).

Οι γηπεδούχοι είχαν 20/47 δίποντα (42,6%), 9/18 τρίποντα (50%) και 16/22 βολές (72,7%). Μάζεψαν 37 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/43 δίποντα (39,5%), 12/37 τρίποντα (32,4%) και 6/13 βολές (46,2%). Μάζεψαν 48 ριμπάουντ και έδωσαν 16 ασίστ.

Pressof (Κρασσάς): Μαυρομητός 5 (1), Τσορτός 6, Νομικός 25 (7), Κρασσάς 5 (1), Καραντζιάς 10 (10 ριμπ.), Μακαρίτης 17 (10 ριμπ.), Παραράς 15

Hawks (Τσαμπής): Παπανικόλας 6, Γκαβέλας 29 (6), Σαμαρτζής 21 (4 τρ., 15 ριμπ.), Χαϊδεμένος, Κουβαράς 8 (1), Αρχοντόπουλος 3 (1), Τσαμπής 3, Μουζουράκης 6 (10 ριμπ.)

Τι μας άρεσε: Η αντεπίθεση της Pressof στο δεύτερο ημίχρονο, η εκτελεστική δεινότητα του Νομικού και η παραγωγικότητα των δύο ομάδων.

Τι δεν μας άρεσε: Το γεγονός ότι οι Hawks δεν αξιοποίησαν τις πολλές δεύτερες ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν (23 επιθετικά ριμπάουντ).