27/09/2020
Capital Con-Trolls 4 11 10 11 - 36 -
Hurricanes 14 14 6 12 - 46 -

Με απουσίες το πρώτο ροζ για τους Hurricanes!

Αν και κατέβηκαν με μόλις 6 παίχτες, οι Hurricanes έκαναν την έκπληξη και κέρδισαν τους Capital Con-Trolls με 36-46 για την δεύτερη αγωνιστική του 31ου ομίλου του Basketaki Cup, παίρνοντας έτσι το πρώτο ροζ φύλλο!

Με όπλο την άμυνά τους και δράστες στην επίθεση τους Καραθάνο και Βλάχο με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα, οι Hurricanes προηγήθηκαν με 2-14, 2:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 4-14, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Καλπούζος με το δεύτερο προσωπικό του καλάθι.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε η ομάδα του Κοσσυβάκη και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 5 νέους πόντους του Βλάχου, 5 του Λατίφη και 3 του Καραθάνου, πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 13 πόντων, 15-28. Τους Capital Con-Trolls κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Καλπούζος και Χαλκιάς με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Με ακόμη 3 πόντους του Καραθάνου και 2 του Λατίφη, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν για πρώτη φορά την διαφορά στους 18, 15-33, στα πρώτα τρία λεπτά της επανάληψης. Στη συνέχεια του δεκαλέπτου οι γαλάζιοι πάτησαν γκάζι και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χαλκιά με 8 πόντους, μείωσαν στους 9, 25-34, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Hurricanes άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με ηγέτη τον Καραθάνο με 6 πόντους, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 36-46 . Πάλεψε μέχρι το τέλος το δίδυμο Καλπούζου – Χαλκιά, ωστόσο ούτε οι 8 πόντοι του πρώτου, ούτε και 3 του δευτέρου έφταναν για τους γηπεδούχους.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/12 βολές, 15/40 δίποντα και 0/16 τρίποντα. Πήραν 29 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ έκαναν 11 λάθη και είχαν 3 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 7/12 βολές, 18/40 δίποντα και 1/13 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ έκαναν 10 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Capital Con-Trolls ο Καλπούζος με 17 πόντους, έχοντας 5/10 βολές, 6/6 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 4 λάθη. Κορυφαίος των Hurricanes ο Βλάχος με 9 πόντους, έχοντας 3/5 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ έκανε 1 λαθάκι και είχε 3 τάπες.

Capital Con-Trolls (Παπαχριστόπουλος): Μαρζάβας Α., Μαρζάβας Π., Καλπούζος 17, Κατσάτσος, Παπαχριστόπουλος 2, Θεοδώρου, Ξανθάκης, Χαλκιάς 15

Hurricanes (Κοσσυβάκης): Λατίφης 11, Παπαδημητρίου, Καραθάνος 18, Βλάχος 9 (1), Μακρής 2, Ταμιωλάκης 6

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως οι Hurricanes διαχειρίστηκαν άψογα το ματς!