09/12/2022
Gladiators 13 15 11 21 - 60 -
Hurricanes 9 17 8 12 - 46 -

Με αρκετό κόπο οι Gladiators!

Δια πυρός και σιδήρου ξεπέρασαν το εμπόδιο των σκληροτράχηλων Hurricanes οι Gladiators, καθώς κέρδισαν δύσκολα με 60-46 στο Athens Sports Hall και έκαναν το 6/6 στον τρίτο όμιλο της Evolution League!

Καλύτεροι εμφανίστηκαν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Gladiators, καθώς με 8 πόντους του Μισιχρόνη, τρίποντο του Jim Πρίτσου και καλάθι του Χριστόπουλου, προηγήθηκαν με 7-0 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +4, 13-9. Ο Γκυρτής με 5 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 είχαν οι Σακελλαρίου και Λατίφης.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να χτίσουν διψήφια διαφορά 10 πόντων, 19-9, πηγαίνοντας εν τέλει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 2 πόντων, 28-26, χάρη σε δύο τρίποντα του Αναστασόπουλου και ένα του Τσακίρη. Τους Hurricanes κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Περσίτσας (5π), Λατίφης (4π) και Γκυρτής (4π).

Με 4 νέους πόντους του Γκυρτή και δίποντα των Περσίτσα - Βλάχου, το συγκρότημα του Κοσσυβάκη προσπέρασε με 30-34, στα μισά της τρίτης περιόδου. Στο υπόλοιπο του δεκαλέπτου οι "Μονομάχοι" ανέβασαν στροφές και με 7 πόντους του Τσακίρη και καλάθι του Σαρασουάτι, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +5, 39-34!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Gladiators δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους και με δράστες στην επίθεση τους Χριστόπουλο, Τσακίρη, Νάννο, Σαρασουάτι και Αναστασόπουλο, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 60-46! Πάλεψαν μέχρι τέλους οι "Τυφώνες" για να κάνουν την έκπληξη της αγωνιστικής, ωστόσο δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Περσίτσα, Βλάχου, Ρούσσου, Σακελλαρίου και Γκυρτή.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 12/20 βολές, 15/30 δίποντα και 6/30 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/21 βολές, 14/44 δίποντα και 2/23 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 11 λάθη.

Betsson mvp των Gladiators ο Τσακίρης με 20 πόντους (double-double), έχοντας 7/10 βολές, 2/2 δίποντα και 3/14 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Hurricanes ο Λατίφης με 6 πόντους, έχοντας 3/7 δίποντα και 0/6 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη.

Gladiators (Μισιχρόνης): Τσακίρης 20 (3), Νάννος 2, Πρίτσος 8, Μισιχρόνης 8, Χριστόπουλος 9 (1), Σαρασουάτι 5, Αναστασόπουλος 8 (2), Ματθαίου

Hurricanes (Κοσσυβάκης): Λατίφης 6, Μακρής 2, Βλάχος 6, Περσίτσας 13 (2), Γκυρτής 14, Σακελλαρίου 3, Ρούσσος 2, Βασιλειάδης

Τι μας άρεσε: Τόσο το εξαιρετικό τελευταίο δεκάλεπτο των Gladiators, όσο και η μαχητικότητα των Hurricanes!