10/06/2023
Kasonic Beers 20 13 11 15 - 59 -
Old Firm BC 8 17 12 10 - 47 -

Με άρωμα πρωτιάς στους 32 οι Kasonic Beers!

Το απόγευμα του Σαββάτου στο Athens Sports Hall οι Kasonic Beers επικράτησαν της Old Firm BC με 59-47, κατακτώντας τελικά την κορυφή του 4ου ομίλου της Summer Development League με απολογισμό 6 νίκες και μόλις 1 ήττα! Η ομάδα των Ζυγουραίων ετοιμάζεται πλέον να δώσει δύο πολύ σπουδαία ματς, καθώς θα αντιμετωπίσει τους Σκακιστές ή αλλιώς την ομάδα των Κομισάριων με τη σειρά να κρίνεται στις 2 νίκες. Από την άλλη, η Old Firm, που κατέληξε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, θα τεθεί αντιμέτωποι με τους N.A 99ers, ομάδα που πέρσυ έφτασε μέχρι το Final 4 της ίδιας διοργάνωσης.

Σαφώς ανώτεροι παρουσιάστηκαν στο ξεκίνημα οι Kasonic, χτίζοντας από τα πρώτα λεπτά διαφορά, χάρη στα μακρικά σουτ του Καρακωνσταντή (10π.) και τις πολύτιμες βοήθειες των Ασημακόπουλου (5π.), Προσηλιακού (3π.) και Ζυγούρη (2π.). Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι φιλοξενούμενοι που, παρά την προσπάθεια των Ντραγκότι (5π.) και Κανελλόπουλου (3π.) έμειναν πίσω με διψήφια διαφορά. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 20-8.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, η Old Firm επιχείρησε να ισορροπήσει την κατάσταση και τα κατάφερε μερικώς, μειώνοντας τη διαφορά στους 8 πόντους και έχοντας για πρωταγωνιστές τους Καλαμπάκο (7π.), Κανελλόπουλο (3π.), Ντραγκότι (3π.), Κούτσικο (2π.) Μουγκαράκη (2π.). Οι Kasonic, από την άλλη, διατηρώντας την πολυφωνία τους και βρίσκοντας λύσεις από 6 διαφορετικούς παίκτες παρέμειναν μπροστά στο σκορ στου δρόμου τα μισά. Σκορ ημιχρονου, 33-25.

Μετά την ανάπαυλα το ματς ήταν ισορροπημένο, με το επιμέρους σκορ να γράφει 11-12 και τα δεδομένα να παραμένουν ως είχαν. Ασημακόπουλος (7π.) και Ζυγούρης (4π.) τράβηξαν κουπί για τους μετέπειτα νικητές, ενώ η Old Firm απάντησε με Καλαμπάκο (7π.) και Μακρή (5π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 44-37.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Kasonic έδειξαν πως έχουν πλέον την εμπειρία να διαχειρίζονται τέτοιες καταστάσεις, όχι απλώς προστατεύοντας το προβάδισμά τους, αλλά διευρύνοντάς το μάλιστα. Έτσι, παρά τις σημαντικές απουσίες των Χατζημιχαήλ, Κόκκαλη, Μιχάλη και Βαγγέλη Ζυγούρη, οι Μπύρες πήραν το ροζ φύλλο με 59-47 σφραγίζοντας την πρωτιά του ομίλου.

Στο τέλος του αγώνα, οι Kasonic Beers είχαν 15/45 δίποντα, 8/22 τρίποντα και 5/13 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 15 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, η Old Firm BC είχε 8/35 δίποντα, 8/34 τρίποντα και 7/12 βολές. Μάζεψε 46 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 10 φορές, ενώ είχε 14 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Ασημακόπουλος με 21 πόντους, έχοντας 8/16 δίποντα, ½ τρίποντα και 2/4 βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, ενώ είχε 2 κλεψίματα και μόλις 1 λάθος σε 37 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αντώνης Μακρής 7 πόντους, έχοντας 2/4 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, ενώ είχε 4 λάθη σε 29 λεπτά συμμετοχής.

Kasonic Beers (Ζυγούρης): Ασημακόπουλος 21 (1), Γεωργακλής, Γκόνης, Ζυγούρης 13 (1), Καρακωνσταντής 16 (4), Λύκος 3, Προσηλιακός 6 (2).

Old Firm BC (Μαρούδης): Ανδρεάδης, Καλαμπάκος 15 (2), Κανελλόπουλος 8 (2), Κούτσικος 2, Μακρής 7 (1), Μουγκαράκης 2, Ντραγκότι 13 (3).

Τι μας άρεσε: Ο ανά διαστήματα γρήγορος ρυθμός του αγώνα.