29/04/2023
Flying Circus 10 5 19 12 - 46 -
Kolosos Dunk n' Donuts 19 9 18 21 - 67 -

Με μπασκετάρα μας συστήθηκε ο ανανεωμένος Kolosos Dunk N Donuts!

Ένας Kolosos βγαλμένος να τον πιεις στο ποτήρι, εμφανίστηκε το απόγευμα του Σαββάτου στο Basketaki Arena, καθώς η παλιοπαρέα του Γιώργου Ζαμπούρα που μαζεύτηκε μετά από χρόνια, έδωσε πολύ ωραία παράσταση και δεν δυσκολεύτηκε να πετύχει την πρώτη νίκη για το summer με 46 – 67 απέναντι στους Flying Circus.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Kolosos με πολλά νέα πρόσωπα στη σύνθεση του, άπλωσε στο παρκέ όλη του την ποιότητα και κρατούσε το προβάδισμα με 10 – 19. Βασιλειάδης σε ρόλο οργανωτή και Σωτηρόπουλος – Λεβαδίτης με 6 και 7 πόντους αντίστοιχα ήταν η τριάδα που οδηγούσε τους φιλοξενούμενους, ενώ για τους Circus που ισορρόπησαν μετά το πεντάλεπτο,ξεχώρισε ο Αλεξάκης με 8 από τους 10 πόντους της ομάδας του.

Ο ρυθμός έπεσε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν αλλά να έχουν δυσκολίες στο σκοράρισμα, με τον Λαγκάδα μόνο να βάζει τα δύο καλάθια της ομάδας του και τους φιλοξενούμενους με τον Λεβαδίτη να είναι σε εξαιρετική κατάσταση με 5 πόντους και δίποντα από Αποστολίδη και Βασιλειάδη, να πηγαίνουν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 15 – 28.

Στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους στην επίθεση,έβγαλαν πολύ ωραίες φάσεις ,με τον Koloso να μην απειλείται κρατώντας διψήφια διαφορά. Ασημακόπουλος -Αλεξάκης ήταν οι μπροστάρηδες των γηπεδούχων πετυχαίνοντας από 5 πόντους, ενώ το εκπληκτικό δίδυμο των Donuts( Λεβαδίτης-Σωτηρόπουλος) προσέφερε υπέροχες φάσεις , με αμφότερους να πετυχαίνουν 11 και 7 πόντους αντίστοιχα, για το 34-46.

Στο τέταρτο και τελευταίο μέρος, δεν άλλαξε κάτι στην εικόνα του αγώνα, με τον Koloso να ολοκληρώνει το παιχνίδι με το υπέρ του 46 – 67. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να χαμηλώσουν τη διαφορά με τρίποντες βόμβες από Πιπιλή, Μαρίνη και 6 συνεχόμενους πόντους του Αλεξάκη, όμως οι φιλοξενούμενοι χωρίς να κινδυνέψουν καθόλου και με Βασιλειάδη(6), Καραμήτσο(3), Λεβαδίτη(3) και Καλοπήτα να δίνουν τις λύσεις , έφυγαν από το γήπεδο έχοντας βάλει στο βαλιτσάκι τους την νίκη με 46 – 67.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Νίκος Βασιλειάδης με 8 πόντους, 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σταύρος Αλεξάκης με 19 πόντους, 17 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Circus είχαν 15/43 διποντα, 4/32 τρίποντα, 4/10 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Ο Kolosos είχε 19/39 δίποντα , 7/27 τρίποντα, 8/15 βολές, κατέβασε 51 ριμπάουντ, μοίρασε 16 ασίστ, έκλεψε 11 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 19 λάθη.

Flying Circus (Πιπιλής): Αλεξάκης 19(17ρ.), Ασημακόπουλος 3, Δροσόπουλος 5, Λαγκάδας 6, Μαρίνης 3, Πουλής 2, Σωτηρόπουλος 3(12ρ.)

Kolosos Dunk N Donuts (Ζαμπούρας): Βασιλειάδης 8(14ρ.), Ζαμπούρας (8 ρ.), Καλοπήτας 3,Καραμήτσος 4, Καραμπεσύνης 5, Λεβαδίτης 22(8ρ.), Μαστορίδης 6(7ρ.), Σωτηρόπουλος 19(8ρ.).

Τι μας άρεσε: Οι προσθήκες που έκανε ο Kolosos Dunk N Donuts και δίνουν τεράστια ποιότητα και ενέργεια στο παιχνίδι τους.