28/02/2022
Gunners 19 5 20 14 - 60 -
Αναλώσιμοι 9 13 11 14 - 47 -

Με μπόμπερ Πάνια και τυφώνα Ακουμιανάκη!

Το απόγευμα της Κυριακής στο Basketaki Arena, οι Gunners με άμυνα που τσάκιζε κόκκαλα και υπομονή στην επίθεση, δεν άφησαν περιθώρια στους με σημαντικές απουσίες Αναλώσιμους, επικρατώντας σχετικά εύκολα με 60 – 47.

Οι Gunners μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια στην πρώτη περίοδο, έπαιξαν φανταστική άμυνα και με τον Πάνια να οδηγεί την επίθεση με τρία τρίποντα και τον Ακουμιανάκη να ακολουθεί με 6 πόντους, ξέφυγαν 19 – 9. Οι Αναλώσιμοι αντιμετώπιζαν δυσκολίες με την απουσία του Χρηστακάκου και είχαν μόνο τον Πολύδωρο να ξεχωρίζει με 3 πόντους και τους Ζάφειρα, Ταλιούρα και Γκουντόπουλο να βάζουν από ένα καλάθι.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ήταν πάρα πολύ άστοχοι, καθώς πέτυχαν μόνο 7 πόντους με Ακουμιανάκη(4)και Πάνια, αλλά κράτησαν το προβάδισμα με 26 – 22. Στην αντίπερα όχθη,οι Αναλώσιμοι κατάφεραν να πλησιάσουν με τον Μανώλη να βγαίνει μπροστά με 8 πόντους και τους Ζάφειρα και Πολύδωρο να βάζουν από ένα καλάθι.

Στην τρίτη περίοδο οι Αναλώσιμοι προσπαθούσαν να μείνουν στην διεκδίκηση του ματς με Φωτίου, Μανώλη και Γκουντόπουλο να βάζουν από 3 πόντους αλλά οι Gunners ήταν ασταμάτητοι. Ο δυνατός σαν ταύρος Ακουμιανάκης ήταν πρωταγωνιστής στην επίθεση με 7 πόντους και μαζί με Πάνια με 5 και Ραυτόπουλο με τρίποντο , κρατούσαν την ομάδα τους στο +13.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο και ισόπαλο μεταξύ των δύο ομάδων με την τελική έκβαση του αγώνα να μην αλλάζει.Ο Ακουμιανάκης με 8 πόντους πήρε την ομάδα στην πλάτη του, με άξιο συμπαραστάτη τον Μισιούλη με 4 , ενώ για τους Αναλώσιμους ξεχώρισαν οι Μανώλης με 5 και Ζάφειρας, Ταλιούρας με 4 πόντους έκαστος για το τελικό 60-47.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Πάνιας με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αδαμάντιος Μανώλης με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Οι Gunners είχαν 20 / 45 δίποντα, 6 / 17 τρίποντα, 2 / 21 βολές, κατέβασαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λαθη.

Οι Αναλώσιμοι είχαν 12 / 41 δίποντα, 4 / 14 τρίποντα, 11 / 22 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Gunners (Κωστακιώτης): Ακουμιανάκης 24(7ρ.), Ζούρος 6, Καλογιαννίδης, Καραμάριος, Καραμπέτσος 4, Μισιούλης 4, Πάνιας 16, Παπαγεωργίου, Ραυτόπουλος 5, Φιφής 1.

Αναλώσιμοι(Νικολόπουλος): Αντωνιάδης (6ρ.), Γκουντόπουλός 5, Ζάφειρας 7(11ρ.), Λιάσκας 4, Μανώλης 16(6ρ.), Νικολόπουλος (7ρ.), Πολύδωρος 5, Ταλιούρας 7, Φωτίου 3.

Τι μας άρεσε: Το πάθος των Gunners για το ροζ φύλλο.